Anna Bikont „Cena”

Wydawnictwo Czarne, 2022

Losy uratowanych z Zagłady Żydów zawsze  były tematem – co jest poniekąd oczywiste – przytłoczonym przez sam Holocaust. Do książek które opowieść o nich przedłużają w czasy powojenne dołącza najnowszy reportaż Anny Bikont. I od razu trzeba dodać, że „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” – tak bowiem brzmi pełny tytuł książki, dołącza do nich w wielkim stylu.  

Punktem wyjścia dla reportażu jest notes Lejba Majzelsa, pracownika Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, poszukującego żydowskich dzieci, które przeżyły Zagładę i nadal pozostawały pod opieką Polaków. „Cena” to opowieść wielowymiarowa. Po pierwsze o samych poszukiwaniach. Majzels pieczołowicie zanotował bowiem szczegóły każdego ze swoich dwudziestu ośmiu wyjazdów w teren. Po drugie pokazuje to jak i z jakich pobudek ratowano. Po trzecie nakreśla obraz powojennej Polski (w większości przypadków tej wiejsko-małomiasteczkowej). Wreszcie opisuje jak potoczyły się losy ocalonych, prowadząc ich historie – tam gdzie okazało się to możliwe – aż po dzień dzisiejszy.

„Cena” jak zaznaczone jest to w podtytule bierze za swych bohaterów osoby szczególne – tych którzy w czasie wojny byli dziećmi.  Wiek w jakim przeżyli wojnę mocno determinował całe ich późniejsze życie.  Anna Bikont szukając po siedemdziesięciu latach ich śladów zderzyła się nie tylko z problemem dotarcia do poszczególnych osób (lub ich rodzin) po tak długim czasie, ale musiała często pokonać opór przed powrotem do bolesnych wspomnień, niekiedy wręcz przed przyznaniem się do przeszłości. Wiele jest też w tej książce niespodziewanych wątków: ot choćby kwestia rywalizacji żydowskich organizacji w kwestii poszukiwania ocalonych dzieci.

„Cena” to prawie trzydzieści historii. Bliskich sobie, ale zarazem całkiem różnych. Czterysta stron reportażu który przykuwa uwagę czytelnika całkowicie, bez chwili przerwy, prowadząc ten niełatwy temat w sposób niezwykły i pasjonujący.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s