O.N.E. „Entoloma”

Audio Cave, 2022

Płyta „One” zrobiła w roku 2020 sporo zamieszania. Nagrania zebrały sporo pochwał, doczekały się prestiżowych nominacji i nagród,  a w rocznych podsumowaniach album wielokrotnie wskazywano jako jazzowy debiut roku 2020 (także w zestawieniu Donosu kulturalnego).

O debiutanckim albumie O.N.E. pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/04/30/o-n-e-quintet-one/

You can find our review in english here: https://jazzsuite.wordpress.com/2022/04/13/o-n-e-entoloma/

Po dwóch latach O.N.E. powracają z nowymi nagraniami i w zmienionym składzie. Zespół prezentuje się  tym razem jako kwartet (bez skrzypiec). Na płycie znajdziemy dziewięć ścieżek  autorstwa poszczególnych członkiń zespołu. Na pierwszym albumie obok jednego utworu tradycyjnego i komedowskiego standardu (oba w aranżacji Dominiki Rusinowskiej) znalazły się kompozycje Poli Atmańskiej i Moniki Muc. Obie Panie wystąpiły w roli autorek również tym razem – Atmańska trzykrotnie, a Muc dwukrotnie. Po dwa nagrania podpisały Kamila Drabek i Patrycja Wybrańczyk. „Entoloma” jest więc zbiorowym portretem zespołu. Odzwierciedleniem tego co w muzyce ważne zarówno dla każdej z artystek z osobna jak i dla całego czteroosobowego kolektywu.  Istotną rolę zespołowej wrażliwości podkreślają  zresztą muzyczki w przedpremierowych wypowiedziach.

Znając już nieco inne ich aktywności, można przy pierwszym przesłuchaniu domyślać się czyim dziełem są kolejne nagrania. W tytułach również objawiają się prywatne, nie muzyczne pasje członkiń zespołu – „Entoloma” pojawiająca się w tytule płyty i jednego z utworów bierze swój rodowód z przyrodniczych zainteresowań perkusistki kwartetu. Improwizacja przeplata się tu z formami zamkniętymi. Melodyjna śpiewność z podejściem awangardowym. Mnie bardzo przypadło do gustu to otwarte podejście kwartetu (kapitalna „Awa 1”), acz trudno nie ulec również urokowi lirycznych fragmentów płyty (tu wyróżniają się kompozycje Poli Atmańskiej).

„Entolomę” zdecydowanie ocenić można jako udaną kontynuację, rozwinięcie,  a także – w pewnym zakresie – nowe otwarcie w historii zespołu. O.N.E. śmiało i konsekwentnie podążają własną drogą. Ich artystyczna podróż daje i – o czym jestem przekonany – będzie nam nadal dawać wiele radości.

Album dostępny jest tutaj: https://one-music-band.bandcamp.com/album/entoloma

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s