Max Andrzejewski „Mythos”

Backlash Music, 2022

Max Andrzejewski jest muzykiem szczególnym, chętnie angażującym się w stylistycznie zróżnicowane działania artystyczne. Zaskakuje inspiracjami i szerokim spektrum zainteresowań.

Poprzedni jego album powstał we współpracy z gitarzystą zespołu Deerhoof . Najnowsze nagrania sięgają natomiast ku „Pierścieniowi Nibelunga” Wagnera.

Wagner jest postacią problematyczną, a on sam jak  i jego twórczość, czego nie ukrywa także Max Andrzejewski, budzi odczucia ambiwalentne. Możliwość zmierzenia się z kontrowersyjnym dziedzictwem Wagnera, zachęciła jednak Andrzejewskiego do skomponowania muzyki do przygotowywanego przez Ersana Mondtaga spektaklu “w̶ ̶a̶ ̶g̶ ̶n̶ ̶e̶ ̶r̶ ̶ ̶–̶ ̶ ̶d̶ ̶e̶ ̶r̶ ̶ ̶ ̶r̶ ̶i̶ ̶n̶ ̶g̶ ̶ ̶ ̶d̶ ̶e̶ ̶s̶ ̶̶ ̶n̶ ̶i̶ ̶b̶ ̶e̶ ̶l̶ ̶u̶ ̶n̶ ̶g̶ ̶e̶ ̶n̶  (a piece like fresh chopped eschenwood)” autorstwa austriackiego dramaturga Thomasa Köcka.  Przedstawienie miało premierę w Berlinie w połowie 2021 roku. Obecnie możemy ją poznać w wersji zarejestrowanej w studiu przez 12 osobowy ansamble z udziałem kompozytora.

Album zamówić można tutaj: https://maxandrzejewski.bandcamp.com/album/mythos

Cztery utwory muzycznie nawiązują do wagnerowskich uwertur. Jednak sam Max Andrzejewski przyznaje, że koneserzy Wagnera mieliby problemy z odnalezieniem w jego dziele, śladów operowych pierwowzorów. Muzyka Andrzejewskiego to raczej komentarz do Wagnera, przeciwstawienie się tamtej estetyce. Poszczególne części „Mythos” mieszają kompozycję z improwizacją, akustykę z elektroniką, świat muzyki klasycznej, improwizowanej i jazzu.

„Mythos” zapewne zupełnie inaczej wybrzmiewają w kontekście przedstawienia teatralnego. Jednak znakomicie sprawdzają się również jako samodzielny byt muzyczny. Wprawdzie mamy do czynienia z zaledwie dwudziestopięciominutowym dziełem, ale za to oferującym doznania niezwykłe, fascynującym, zaskakującym i niezwykle oryginalnym.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s