Janusz Muniak Quartet „Remembrances”

Soliton, 2022

Wydawanie niepublikowanych wcześniej nagrań gwiazd muzyki nie jest na świecie niczym niezwykłym. W Polsce nie zmierzyliśmy się jak dotąd z przesadnie wielką falą „cudownie odnalezionych” materiałów, a jednostkowe przypadki oferują płyty cenne i ważne.

Nie inaczej jest w przypadku wydanej właśnie przez Soliton rejestracji koncertu Janusza Muniaka, który był jedną z czołowych postaci krajowej sceny jazzowej. Grywał w składzie zespołów Krzysztofa Komedy, Tomasza Stańki, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Andrzeja Trzaskowskiego. Później chętnie współpracował z kolejnymi falami młodych talentów polskiego jazzu. Jako lider własnej formacji zadebiutował dość późno, a jego autorska dyskografia nie odzwierciedla znaczącej pozycji artystycznej i renomy jaką się cieszył.

O płytach z udziałem Janusza Muniaka pisaliśmy między innymi tutaj: https://donos.home.blog/tag/janusz-muniak/

Zaprezentowane przez Soliton nagrania pochodzą z koncertu zagranego przez kwartet Janusza Muniaka w roku 2002 w Stodole pod Strzechą w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór. W składzie zespołu towarzyszącego liderowi zagrali wówczas Wojciech Puszek (fortepian), Arkadiusz Skolik (perkusja) i Piotr Kułakowski (kontrabas). Pięćdziesiąt minut muzyki wypełniają rozbudowane wersje standardów i popularnych melodii autorstwa między innymi Joego Hendersona , Mala Waldorna i Victora Younga. Na albumie znalazło się pięć kompozycji wybranych z dwugodzinnego koncertu jaki się wówczas odbył.

„Remembrances” ukazało się dzięki staraniom Wojciecha Puszka, którego usłyszeć możemy na albumie. Inicjatywie tej można tylko przyklasnąć. Słuchacze otrzymują bowiem nie tylko publikację o unikalnej wartości dokumentalnej, ale przede wszystkim solidną porcję jazzu najwyższej klasy, w odsłonie w jakiej muzyka ta prezentuje się najlepiej:  na żywo w klubowej atmosferze. Polecamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s