JAZZOWE REKOMENDACJE: Kit Downes, Petter Eldh, James Maddren „Vermillion”

ECM, 2022

Po dwóch albumach w ECM Records, które stawiały na pierwszym, planie brzmienie organów, Kit Downes prezentuje tym razem nowym materiał, nagrany w składzie klasycznego fortepianowego tria, w składzie którego znaleźli się basista Petter Eldh oraz perkusista James Maddren.

Przyjaźń Maddrena i Downesa, trwa jeszcze od czasów studenckich, co przełożyło się na częstą współpracę w późniejszych etapach karier obu muzyków. Perkusista jest cenionym sidemanem i ma w swoim portfolio współpracę z takimi tuzami brytyjskiej sdceny jazzowej jak  Norma Winstone, Marc Copland oraz Gwilym Simcock.

Petter Eldh pojawiał się na płytach wydawanych przez ECM w znakomitym triu Django Batesa. Entuzjastyczne przyjęcie wzbudza jego autorski projekt Koma Saxo, w składzie którego obok śmietanki skandynawskich muzyków znajdziemy również Macieja Obarę. Eldh chętnie angażuje się w nietypowe projekty. Taki przykładem jest jego autorskie wydawnictwo „Projekt Drums vol. 1”, na które zaprosił sześciu różnych perkusistów – ten album w ubiegłym roku ukazał się nakładem Edition Records.

„Vermillion” składa się z jedenastu nagrań. Po pięć kompozycji podpisali Kit Downes i Petter Eldh. Znalazły się wśród nich utwory zarówno nowe jak i takie znane już z innych wydawnictw. Płytę zamyka „Castles Made of Sand” Jimiego Hendrixa. Cały album wybrzmiewa przez trzy kwadranse i pół minuty.

Zgodnie z intencjami tria, muzykę na „Vermillion” określić można mianem jazzowej kameralistyki. Wyrazista, silna prezencja kontrabasu kontrastowana jest delikatniejszym brzmieniem fortepianu i asertywną gra perkusji. Ich subtelność zdaje się przeważać i determinować klimat całego albumu.

Intrygująca, ciekawa, warta zauważenia płyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s