Agnieszka Matynia-Dąbrowska „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok”

Wydawnictwo Czytelnik, 2021

Andrzej Dąbrowski jest bez wątpienia ikoniczną postacią polskiej sceny muzycznej. Przy tym pochwalić się może życiorysem niezwykłym nie tylko w warstwie artystycznej.  Przez lata Artysta zapisywał w kalendarzach znaczące dla siebie wydarzenia. Owe notatki, wraz ze spisanymi przez autorkę – prywatnie żonę bohatera książki – wspomnieniami, stworzyły obszerną  autobiograficzną opowieść.

Sporo ponad czterysta stron książki podzielonych zostało na dziewiętnaście rozdziałów. Historię uzupełnia zestawienie muzycznych, sportowych, dziennikarskich i fotograficznych osiągnięć bohatera biografii oraz indeks nazwisk oszałamiający bogactwem słynnych postaci z całego świata. Nie jest zaskoczeniem spora ilość fotografii – w większość autorstwa samego Andrzeja Dąbrowskiego. A wspomnienia i anegdoty przeplatane są obszernymi cytatami z listów do Rodziców.

Muszę przyznać, że największe wrażenie robią w całej opowieści geograficzne „przeskoki”, których pełno było – i jest nadal –  w życiu Andrzeja Dąbrowskiego. Z Kuala Lumpur do Krakowa, z Olsztyna do Insbrucku.  Od koncertu ze śmietanką krajowego jazzu na Kalatówkach po spotkanie z legendą rajdów samochodowych Walterem Röhrlem. Wszystko wspominane  od niechcenia, mimochodem, choć bez przesadnej skromności. 

Jak nigdzie pasuje do Andrzeja Dąbrowskiego stwierdzenie, że jego aktywności i przeżytych zdarzeń wystarczyło by na kilka życiorysów. Można tylko pozazdrościć bohaterowi biografii i brać przykład z jego „chęci do życia”.  Książka kończy się w ostatnich miesiącach roku 2021, ale wnosząc z życiowego entuzjazmu Artysty można domniemywać, że przy ewentualnych wznowieniach publikacji, będzie można uzupełnić ją o jeszcze kilka sporych akapitów.  

Premierowo opublikowano w magazynie JazzPRESS

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s