Tomasz Dąbrowski “The Individual Beings”

April Records, 2022

“Nie czuję się samotny. Jestem Istnieniem Poszczególnym” – ten cytat z autobiografii Tomasza Stańki, nie jest obcy fanom jazzu. Inskrypcja “Istnienie Poszczególne” znajduje się również na cmentarnym pomniku wielkiego muzyka. 

Słowa te pojawiają się również w tytule najnowszego projektu Tomasza Dąbrowskiego.  Album powstał jako wynik doświadczeń i inspiracji zaczerpniętych ze współpracy obu artystów.  Tomasza Dąbrowskiego nie tylko z tego powodu uważać można za muzycznego kustosza dziedzictwa Stańki.  Kilka lat temu zastąpił już poważnie chorego trębacza podczas koncertów towarzyszących polskiej edycji jazzahead! A najnowsze wydawnictwo nagrane zostało przy użyciu trąbki Tomasza Stańki.

Tomasz Dąbrowski od ponad dekady mieszka w Skandynawii ciesząc się zasłużona reputacją jednego z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich. Jego renomę potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. Trębacz pochwalić się może imponującą dyskografią w której znajdziemy dziewięć albumów autorskich oraz liczne nagrania w roli współlidera oraz sidemana.

Do realizacji „Istnień poszczególnych” zaprosił Dąbrowski szóstkę muzyków. Zespół tworzą więc duński saksofonista Fredrik Lundin, norweski perkusista Knut Finsrud, a także czołowi przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: saksofonista Irek Wojtczak, pianista Grzegorz Tarwid, kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Jan Emil Młynarski.

Na nagranej w Studiu S3 Polskiego Radia płycie znajdziemy osiem utworów autorstwa lidera. Całość trwa niecałe trzy kwadranse. Akustyczne brzmienia przeplata śmiałe, acz jedynie okazjonalne użycie elektroniki (Dąbrowski, Wojtczak, Tarwid, Młynarski). Muzycy tworzą w ten sposób pomost pomiędzy estetyką inspirowaną twórczością Stańki, a współczesnymi indywidualnymi fascynacjami, które znamy z ich innych aktywności.

Muzyczne działania Tomasza Dąbrowskiego  intrygują i nie pozwalają na obojętne przejście obok nich. Nie inaczej jest w przypadku „Istnień poszczególnych”. Udało się tu perfekcyjne połączyć nawiązania do źródeł inspiracji z tym co stanowi istotę tytułowej idei – poszanowaniem integralności i indywidualnej kreatywności każdego z uczestników przedsięwzięcia. „Mocna” płyta.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s