Arbenz X Vistel / Moutin “Conversation #4. Vulcanized”

Hammer Recordings, 2021

Ambitny, wieloczęściowy projekt Floriana Arbenza systematycznie odsłania swoje kolejne oblicza. Muzyczne konwersacje objawiły właśnie swoją czwartą odsłonę.

“Conversation #4” miał korespondować z tytułem również wielkością składu. Nagrania zaplanowane zostały dla kwartetu, jednak covidowa rzeczywistość w postaci pozytywnego testu Jorge Vistela, wymusiła wprowadzenie w ostatniej chwil zmian.  W studiu nagraniowym znalazło się więc trio, w skład którego – poza liderem – weszli saksofonista Maikel Vistel oraz kontrabasista François Moutin.  Ten pierwszy – notabene brat wspomnianego wcześniej Jorge – od lat współpracuje z Florianem Arbenzem. Znakomity francuski instrumentalista François Moutin nagrywał natomiast ze szwajcarskim perkusistą po raz pierwszy.

Ogromne zaciekawienie budzi repertuar wybrany na płytę. Po jednym utworze “przynieśli” do studia bracia Vistel oraz François Moutin. Po raz czwarty pojawił się w projekcie “Conversation” standard “Freedom Jazz Dance”. Drugą połowę kompozycji stanowią – wybrane i zaaranżowane przez Floriana Arbenza – inne klasyki, wszystkie bez wyjątku napisane przez pianistów. Choć taki właśnie wybór, jak przyznaje lider projektu, był zupełnie przypadkowy.

Trio nagrało więc “Bemsha Swing” i “Hackensack” Monka, “Scarlet Woman” Zawinula, a zakończyło całą płytę utworem Billa Evansa “Waltz for Debby”. Cała płyta składa się z ośmiu nagrań i trwa czterdzieści minut.  Całość jest „wulkanicznie” energiczna – bo tak możemy chyba odczytywać podtytuł czwartych „Konwersacji”.  Całe trio kipi wręcz energią (z lekką poprawką na trzy spokojniejsze utwory).

Rozpoczynający płytę “Bemsha Swing” jest kapitalnym obrazem tego co usłyszeć można na albumie. Wstęp perkusji i kontrabasu, potem wysunięcie na pierwszy plan saksofonu, wreszcie solowe popisy François Moutin’a i Floriana Arbenza, Kapitalne przeplatanie się współdziałania z wyeksponowaniem indywidualności każdego z muzyków.  Muzyczna rewelacja, a warto dodać, że cykl przemyślany jest również pod kątem edytorskim – przyciąga spójna szata graficzna, a ułożone na półce płyty ujawniają na grzbiecie korespondujący z nią wzór.

Słuchamy i czekamy na kolejne części.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s