Mateusz Pałka „Blur”

Echo Production, 2021

Ta płyta powstała z fascynacji Artysty fortepianem i interpretacyjnymi możliwościami jakie daje ten instrument muzykowi. Tak wynika z załączonego do albumu opisu. „Blur” jest zapisem  kompozytorskich i improwizatorskich pomysłów Mateusza Pałki, stworzonych by – jak wspomina sam pianista – pokazać szlachetność i mistyczność brzmienia fortepianu solo.

Płyta trwa niepełne czterdzieści minut, ale znajdziemy na niej aż czternaście nagrań – w większości krótkich miniatur. Niespełna dwuminutowe impresje stanowią połowę programu „Blur”, a tylko trzy utwory przekraczają cztery minuty. Taki pomysł na skonstruowanie albumu bardzo dobrze się sprawdził. 

Dla spragnionych subtelnych, podszytych nutką romantyzmu utworów, z nawiązaniami do klasyki, muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej, solowa płyta Mateusza Pałki będzie wyborem idealnym.  Intymność, wrażliwość, zmysłowość, szlachetność brzmienia, sztuka kreowania dźwięku i ciszy – takie stwierdzenia padają w wypowiedzi Mateusza Pałki, opowiadającego o tym co chciał osiągnąć  tworząc „Blur”.   I co – dodajmy – osiągnąć mu się w pełni udało.

Cała muzyka jest delikatna niczym załączona do płyty bibułka z opisem nagrań. Urzekająca podobnie jak subtelna prostota szaty graficznej. To jest po prostu piękne.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s