Ida Zalewska, Kuba Płużek „Lush Life”

Hevhetia, 2021

Ida Zalewska i Kuba Płużek spotkali się już przy okazji poprzedniej płyty wokalistki zatytułowanej „Stroytelling”, nagranej  z kwartetem czołowych krakowskich muzyków młodego pokolenia. Po pięciu latach prezentują wspólny album w duetowej odsłonie.

Po raz kolejny powtórzę, że kameralne płyty darzę szczególną atencją. Radość wzmaga się jeżeli znajdę na takowej muzyka, którego bardzo lubię, a do tego grona zalicza się bez wątpienia Kuba Płużek. Pamiętając jego wspaniałą solową płytę „Eleven songs” spodziewałem się, że znakomicie odnajdzie się w repertuarze melodyjnych standardów.

Bowiem właśnie z dziewiątki standardów składa się program tej płyty. Standardów o szczególnej tematyce. „Każdy z nas ma własną historię miłosną” – takim zdaniem rozpoczyna się wprowadzenie do albumu, na którym znajdziemy znane i popularne piosenki o miłosnych perypetiach. Wydawnictwo stanowi również hołd dla wielkich dam jazzu, które niegdyś spopularyzowały wybrane przez duet na płytę nagrania.

Cała płyta jak i poszczególne utwory są dość krótkie.  Nie znajdziemy na albumie rozbudowanych popisów wokalnych czy instrumentalnych. Ale nie są one potrzebne. Wystarczy obecność głosu i fortepianu snujących spokojne, nastrojowe historie. Delikatna, przyjemnie piękna płyta.

P.S. – a jako dodatek moja zwyczajowa mantra: rozumiem założenia jakie przyświecały temu nagraniu, ale i tak trochę mi szkoda, że nie znalazło się na płycie miejsce dla polskiej piosenki. Przecież przepięknych muzycznych opowieści o miłości w naszym rodzimym języku znaleźć można bardzo dużo,  szkoda więc, że Ida Zalewska nie sięgnęła po takie utwory, tak jak stało się to w przypadku wspomnianego wcześniej „Stroytellingu”. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s