LIVE: GET YOUR JAZZ TOGETHER 2 – Jaimie Branch / Christian Lillinger / Kamil Piotrowicz

SPATiF, Warszawa, 24.11.2021

Get Your Jazz Together jest zainicjowanym przez Instytut Adama Mickiewicza programem skupiającym się na wykreowaniu zaskakujących muzycznych kolaboracji. Jego fundamentem jest spotkanie znakomitych artystów, których, poza wspólną pasją, łączy nieposkromiona potrzeba poszukiwania nowatorskich twórczych rozwiązań. W drugiej edycji programu na scenie warszawskiego Klub SPATiF spotkała się trójka nieprzeciętnych muzyków: nowojorska improwizatorka, kompozytorka i trębaczka Jaimie Branch,  niemiecki awangardowy muzyk, perkusista i kompozytor  Christian Lillinger oraz  polski pianista, kompozytor i bandleader Kamil Piotrowicz .

Przez ponad godzinę byliśmy świadkami prawdziwie bezkompromisowego i niezwykle intensywnego spektaklu. Cała trójka śmiało wspierała się elektroniką. Kamil Piotrowicz uciekał się do preparacji fortepianu. Jaimie Branch „atakowała” (dzięki loopom, niekiedy jednocześnie) trąbką, głosem i … tamburynem.  Christian Lillinger zdumiewał bogatym arsenałem perkusyjnych gadżetów i ekwilibrystyczną – w dosłownym tego słowa znaczeniu – grą.

Ten wieczór poczęstował nas muzyką wymagającą. Przeznaczoną dla słuchaczy o otwartych umysłach i sercach. Nie wiem ile czasu (i czy w ogóle) spędzili ze sobą muzycy na próbach, ale nie było wątpliwości, że ci troje „nadają” na jednej i tej samej artystycznej fali. Kilkadziesiąt minut muzyki zagranej bez najmniejszej choćby przerwy, niemal od samego początku kojarzyło mi się z tytułem kultowego filmu Lyncha. Jeżeli ktoś chciał poczuć czym jest dzikość serca to Jaimie, Christian i Kamil, objawili to nam w całej okazałości.

Natomiast dla wszystkich którzy koncert przeoczyli mam dobrą wiadomość: nagranie zostało zarejestrowane i na początku grudnia pojawi się w specjalnej audycji londyńskiego radia Worldwide FM.  

Relacja premierowo opublikowana w magazynie JazzPRESS

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s