Patrick Leigh Fermor „Czas drogi”

Wyd. Książkowe Klimaty / Art Rage, 2021

Patrick Leigh Fermor uznawany jest za jednego z największych  pisarzy podróżniczych, nie tylko w rodzimej w Wielkiej Brytanii. „Czas drogi” który właśnie ukazał się w Polsce jest klasykiem literatury XX wieku.

W grudniu 1933 roku osiemnastoletni Patrick Leigh Fermor wyruszył w pieszą podróż do Konstantynopola. Swoją podróż opisał potem w trzech tomach – cykl zapisków otwiera właśnie „Czas drogi”, który  zawiera relację z trasy przez Niderlandy do granicy Węgier. Książka (w oryginale) premierowo ukazała się dopiero po ponad czterdziestu latach od początku wyprawy, a nad ostatnim tomem  Fermor pracował do śmierci w wieku 96 lat.  

Czy zapiski „postrzelonego” nastolatka, nawet jeżeli wyrósł z niego potem znakomity pisarz, mogą być wartościowe ? Szczególnie dla czytelnika posiadającego dzisiejszy bagaż wiedzy i dostęp do najprzeróżniejszych źródeł. Otóż mogą. Przyznam się,  że nieco sceptycznie podchodziłem do tej książki, właśnie ze wspomnianych powyżej powodów. Okazało się, że „Czas drogi” udowadnia dlaczego Fermor należy do światowego panteonu pisarzy-podróżników.

Zapewne trzeba wziąć pod uwagę, że książkę formował w ostateczny kształt autor bogatszy o kilka dekad życiowych doświadczeń. Ale i  to nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z literaturą najwyższych lotów. Czas jaki upłynął zarówno od podróży Fermora jak i od premiery książki zupełnie nie ma tu znaczenia.  „Czas drogi” nie utracił nic ani z przenikliwości obserwacji, ani z młodzieńczej beztroski i świeżości spojrzenia.

Nie znam planów Wydawcy co do kontynuacji całej trylogii, ale pierwsza cześć podróży i relacji z niej zachęciły do sięgnięcia po ich kontynuację. Wprawdzie inne książki tego autora  były już w Polsce wydawane, ale jego obecność na naszym rynku wydawniczym zdecydowanie nie odzwierciedla pozycji i znaczenia jego twórczości. Warto to zmienić wydając, ale przede wszystkim czytając Fermora.   „Czas drogi” może być znakomitym początkiem poznawania jego dzieł.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s