Jakub Żołubak Trio „Live at Jazzstate”

Edycja prywatna, 2021

Chociaż lidera tria – Jakuba Żołubaka – fani znają już z wysoko ocenionej płyty zespołu Bipolar Order, to najnowsze wydawnictwo gitarzysty jest pierwszym wydawnictwem, które firmuje on wyłącznie swoim nazwiskiem.

„Od razu wiedzieliśmy, że na koncercie wydarzyło się dużo dobrego i należy materiał wydać w postaci płyty” – tak zespół wspomina pierwsze przesłuchanie zarejestrowanego materiału z koncertu. Muszę przyznać, że moje pierwsze wrażenia z poznawania albumu „Live at Jazzstate” były dokładnie takie same. To był rzeczywiście niezwykły występ. Chociaż zespół w tym składzie (perkusistka Patrycja Wybrańczyk gra z triem od niedawna) dopiero się wówczas „docierał”.

Spośród ośmiu kompozycji, siedem jest autorstwa lidera, a program uzupełnia „Small Town” Billa Frisella. To dość symptomatyczny wybór bowiem klimat płyty bliski jest frisellowskim nagraniom. Zespół przywołuje w swoich inspiracjach również duńską gwiazdę wytwórni ECM, Jakoba Bro. Pięćdziesiąt minut muzyki wybrzmiewa bez przerw układając się w niezwykle ciekawą muzyczną opowieść.

Narracja toczy się tu pod dyktando gitary, ale nie sposób pominąć smaczków jakie oferują perkusja i kontrabas (Radek Łukaszewicz). Wspomniana już Patrycja Wybrańczyk urzeka subtelnością i delikatnością – grając z godnym podkreślenia wyczuciem.  Zespół niekiedy przyspiesza tempo – chociażby w drugiej części „Solar Energy” – ale większość płyty przebiega w dość wysublimowanej atmosferze.

Zazdrość w stosunku do tych, którzy mieli okazję być na tym koncercie, udało się przygłuszyć (nie całkowicie bowiem jazz na żywo jest nie do przebicia) możliwością posłuchania płyty. Bardzo dobrej płyty. Nagranie jest nieprzeciętne, a z zespołem wiązać możemy naprawdę wielkie nadzieje.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s