Adam Bałdych Quintet with Paolo Fresu „Poetry”

ACT Music, 2021

Jak ten czas leci. Wydawało by się, że zaledwie przed chwilą Adam Bałdych dołączał do zespołu gwiazd wytwórni ACT. Tymczasem w tym roku nasz rodzimy mistrz skrzypiec, świętuje dziesięciolecie współpracy z niemieckim wydawcą.

Pierwsza dekada zamyka się siódmym albumem muzyka wydanym pod szyldem ACT. Podobnie do „Sacrum Profanum” sprzed dwóch lat, tak i teraz nagranym z polskimi muzykami – do poprzedniego składu dołączył Marek Konarski, formując tym samym Adam Bałdych Quintet. W charakterze gościa pojawił się również na płycie inny gwiazdor monachijskiej wytwórni, Paolo Fresu, który zagrał w pięciu utworach.

Płyta składa się z jedenastu kompozycji – dziesięć z nich napisał sam Adam Bałdych, a  album dzieli na dwie umowne części „Hyperballad” autorstwa Björk. Rozpoczyna się „Poetry” prawdziwie po poetycku, rzewną opowieścią skrzypiec, rozwiniętą później przez Paolo Fresu. Obaj muzycy kreują również przepięknie delikatne klimaty w utworze tytułowym. Fantastycznie wybrzmiewa również muzyczna miniatura „Grace” zagrana przez Adama Bałdycha na skrzypcach renesansowych w duecie z Krzysztofem Dysem.

I takie właśnie sentymentalnie uczuciowe nastroje dominują w muzycznej narracji. Ale uda się znaleźć na „Poetry” także nieco dynamiczniejsze fragmenty – szczególnie w partiach perkusji. Takim nieco żywszym od zwiewnej atmosfery reszty płyty jest też  świetne finałowe „Open Sky”.  Cały album śmiało podsumować można jego – niezwykle adekwatnym w tym przypadku – tytułem: Poezja!   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s