JAZZOWE REKOMENDACJE: Philippe Côté with Marc Copland “The Bell Tolls Variations” / “Fleur Revisited”

Odd Sound, 2021

Montrealski multiinstrumentalista i kompozytor Philippe Côté zaprezentował dwie płyty zarejestrowane wspólnie ze znakomitym pianistą Marckiem Coplandem. Duetowi towarzyszył w nagraniach Quatuor Saguenay String Quartet.

Założeniem projektu było stworzenie wariacji na temat dwóch kompozycji. Pierwsza z nich to “The Bell Tolls” Coplanda, wydana premierowo na albumie “Night Whispers: New York Trio Recordings, Vol. 3” z udziałem Drew Gressa i Billa Stewarta.   Drugim z utworów jest  “La Fleur et La Roche” Côté’a – to dzieło zadebiutowało z kolei w roku 2016 na płycie “Lungta” w aranżacji na 13-osobowy skład instrumentów dętych wsparty sekcją rytmiczną.

Na obu płytach zawarta jest niecała godzina muzyki – każda z nich trwa po zaledwie dwadzieścia dziewięć minut. “The Bell Tolls Variations” skupia się na krótszych formach, bliskich stylistycznie współczesnej klasyce. Centralnym punktem jest tu dwuczęściowa “Alchemy” – najdłuższy utwór na płycie – w znacznej części zagrany w duecie przez Côté’a  i Coplanda, kierujący się wyraźnie ku jazzowemu idiomowi. Z kolei “Fleur Revisited” zbudowana jest z dłuższych utworów i sięga niekiedy ku improwizacji.  Kulminacją tej płyty jest ośmiominutowa “Circadia”. Warto jeszcze dodać, że cały projekt uzupełniają poezje Lee Tsanga, wydrukowane w załączonych do płyt książeczkach.

Po te oryginalne i intrygujące albumy zdecydowanie warto sięgnąć.   

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s