JAZZOWE REKOMENDACJE: Lionel Loueke  “Close Your Eyes”

Sounderscore Records, 2021

Wszystkich, którzy mają wrażenie że już słyszeli o tym albumie muszę utwierdzić w słuszności tego odczucia. Płyta “Close Your Eyes” ukazała się pierwotnie w roku 2018, jednakże wyłącznie jako winyl, w ramach limitowanej edycji wydawnictwa Newvelle Records. Obecna edycja jest premierą w formatach cyfrowych oraz CD.

Lionel Loueke należy do najbardziej oryginalnych gitarzystów świata jazzu. Na ogół skupia się na prezentacji własnej muzyki. Płyta “Close Your Eyes” także pod tym względem jest wyjątkowa, znajdziemy bowiem na niej jedenaście jazzowych standardów.  Loueke, który zagrał na płycie na gitarze elektrycznej, zaprosił do nagrań dwóch znakomitych muzyków, którzy stworzyli sekcję rytmiczną tria: basistę Reubena Rogersa i perkusistę Erica Harlanda.

Warto również wspomnieć, że obecne wydanie zostało rozszerzone w stosunku do oryginalnego o trzy utwory:  “Countdown” Johna Coltrane’a, “Skylark”  Hoagy’ego Carmichael’a  oraz  “We See” Theloniousa Monka. Trzeba przy tym nadmienić,  że  zarówno Coltrane jak i Monk “reprezentowani” są na płycie jeszcze przez inne kompozycje: “Naima” i “Blue Monk”.

Hołd dla muzyki jazzowej i jej wielkich mistrzów rozpoczyna się interpretacją Footprints” Wayne’a Shortera, znalazło się na płycie także miejsce dla davisowskiego “Solar”.  W programie albumu pojawiły się także dzieła z Wielkiego Śpiewnika Amerykańskiego: “Moon River” Henry’ego Manciniego, “It Might As Well Be Spring” duetu Rodgers & Hammerstein i “Close Your Eyes” Bernice Petkere.

Całość zawiera godzinę klasycznego, soczystego, mistrzowskiego, stuprocentowego jazzu w jazzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s