Peter Motycka „Dvadsat rokov Hevhetie”

Hevhetia, 2021

Słowackie wydawnictwo Hevhetia, prowadzone przez Jana Sudzinę, świętuje w tym roku jubileusz dwudziestolecia istnienia. Dwie dekady Hevhetii podsumował w oryginalnym wydawnictwie słowacki dziennikarz i autor Peter Motycka.

Celowo nie używam tutaj terminu „książka” ponieważ publikacja ta ma charakter bardziej złożony. Słowu towarzyszą bowiem cztery płyty, z muzyczną opowieścią o historii wydawnictwa. Jednak grubo ponad sto stron tekstu nie pozwala zakwalifikować go jedynie jako „booklet” do załączonych płyt.

Książkowa zawartość podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich skupia się na najważniejszych tematach związanych z Hevhetią. Autor wspomina między innymi o roli słowackiego wydawcy na polu muzyki folkowej oraz klasyki – katalog Hevhetii w tym zakresie jest również imponujący. Nie zapomina Peter Motycka podkreślić jak ważną pozycję ma koszyckie wydawnictwo w polskim jazzie  od lat ukazują się pod szyldem Hevhetii znakomite płyty polskich muzyków i zespołów. Niejednokrotnie zbierające najwyższe laury w plebiscytach i podsumowaniach branżowych. Wreszcie przypomina autor działania Hevhetii jako organizatora wydarzeń muzycznych i promotora jazzu.  Ta część książki napisana jest  w języku słowackim z angielskim podsumowaniem.

Druga część – już w pełni dwujęzyczna –   związana jest ze wspomnianymi już czterema płytami prezentującym próbkę tego co ukazało się na kilkuset płytach wydanych przez Hevhetię. Całość jest autorskim wyborem Petera Motycki, który pogrupował nagrania w blokach tematycznych zatytułowanych odpowiednio: Past, Present, Future oraz Beyond.  Podział ten łączy w sobie czasową i stylistyczną historię Hevhetii. I trzeba przyznać że pomysł ów sprawdził się w stu procentach. Każdy z zaprezentowanych utworów – a jest ich sześćdziesiąt siedem ! – zaopatrzony jest w metryczkę z danymi płyty, na której oryginalnie został wydany, składem zespołu oraz krótkim opisem.

Nie jestem wielkim fanem muzycznych „składanek”.  Jedyne co może mnie przekonać to ich wyjątkowość. I z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w przypadku „Dwudziestu lat Hevhetii”. Zapewne swoją rolę odgrywają tu moje osobiste doświadczenia z Hevhetią, a również miły skądinąd fakt znalezienia w treści książki swojej osoby. Ale ponad wszystko to świetnie skompilowana – zarówno w warstwie opisowej jak i muzycznej – opowieść o jakże ważnym elemencie jazzowej układanki jakim stała się i pozostaje nadal Hevhetia. Życzymy więc Hevhetii kolejnych, licznych i nieskończonych jubileuszy. Všetko najlepšie !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s