Allison Miller, Jane Ira Bloom „Tues Days”

Outline Music / Bandcamp, 2021

Dwie znakomite instrumentalistki, pięć wtorków i fantastyczna płyta jako efekt regularnych spotkań. Tak opisać można album „Tues Days” powstały w wyniku współpracy perkusistki Allison Miller i saksofonistki Jane Iry Bloom.

Obie artystki spotykały się przez pięć kolejnych wtorków na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. Podobnie do wcześniejszego tegorocznego albumu Jane Iry Bloom z Markiem Heliasem (o płycie tej pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2021/01/13/jane-ira-bloom-mark-helias-some-kind-of-tomorrow/) próby obywały się zdalnie i również bez intencji wydania nagranej muzyki. Ostatecznie improwizacje – cały album powstał bowiem spontanicznie – zostały udostępnione publiczności.  

Płyta duetu dostępna jest tutaj: https://allisonmiller.bandcamp.com/album/tues-days

Wydawnictwo zawiera jedenaście utworów i trwa prawie godzinę. Większość nagrań wybrzmiewa dość energetycznie, ale obie instrumentalistki wplatały niekiedy w improwizację także nieco spokojniejsze fragmenty.  Chociaż liryczny nastrój ani razu nie zawładnął którymś z utworów w całości. Muzyka ta nie należy do łatwych w odbiorze, ale bez wątpienia nazwać można ją niezwykłą i fascynującą. Dla mnie najbardziej intrygująco wypadł utwór „The Wild Frontier” – najdłuższy spośród wszystkich i będący  centralnym (nie tylko z racji kolejności) punktem całego przedsięwzięcia.

Nagrania w duecie obdarzam szczególną atencją, a dodatkowo cenię niezwykle produkcje z udziałem Jane Iry Bloom. Album „Tues Days” znalazł więc we mnie wdzięcznego odbiorcę i odpłacił się porcją znakomitych improwizacji oraz pełnym ukontentowaniem.  A mnie ciekawi czy w pandemicznym archiwum saksofonistki nie chowają się kolejne równie miłe i ekscytujące muzyczne niespodzianki.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s