Bastarda & Chór Uniwersytetu SWPS „Kołowrót”

Audio Cave / Fundacja Pro Akademika, 2021

Trio Bastarda prezentuje kolejny album, raz jeszcze współpracując z innym wykonawcą. Tym razem płyta nagrana została z Chórem Uniwersytetu SWPS pod dyrekcją Ewy Mackiewicz. Projekt przygotowano na jubileusz 25-lecia istnienia uczelni i 20-lecie działalności chóru.

Bastarda i Chór SWPS zdecydowali się na prezentację swojej muzycznej wizji obrzędowości oraz rytuałów związanych z porami roku i cyklicznością natury. Album „Kołowrót” zawiera czteroczęściową suitę Bastardy, odwołującą się tytułami właśnie do pór roku.

 Znajdziemy w tych utworach charakterystyczne dla tria odniesienia do źródeł średniowiecznych, ale także do tradycyjnej muzyki ludowej. W poszukiwaniu źródeł, które inspirowały powstanie muzyki, Bastarda współpracowała z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Magdaleną Tejchmą, Remkiem Hanajem, zespołem Księżyc oraz muzykologiem Antonio Chemottim.

Na płycie znalazła się więc opowieść o tym jak ów tytułowy „Kołowrót” – powtarzające się etapy istnienia – oddziałują  zarówno na naturę jak i na kulturę.  Podróże po każdej z pór roku trwają po kilkanaście minut – wyjątkiem jest trwające nieco tylko krócej „Lato”. Partie Bastardy snują historie o przemianach natury, podczas gdy włączający się Chór przenosi ciężar narracji na człowieka i jego tradycje. 

Chór i Trio kapitalnie się uzupełniają tworząc trwającą trzy kwadranse, nastrojową opowieść. Muszę przyznać, że mój podziw budziło odważne otwarcie się   uczelnianego zespołu na stylistykę Bastardy. Dzięki temu dwa tak różne muzyczne żywioły zespoliły się w jeden spójny, niosący przepiękne przesłanie organizm.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s