JAZZOWE REKOMENDACJE: Ivo Perelman „Brass & Ivory Tales”

Fundacja Słuchaj, 2021

Ivo Perelman, Dave Burrell, Marilyn Crispell, Aruán Ortiz, Aaron Parks, Sylvie Courvoisier, Agustí Fernández, Craig Taborn, Angelica Sanchez oraz Vijay Iyer. Razem. Na jednej płycie. Wydanej w Polsce.

Miło pomarzyć prawda? Otóż nie trzeba marzyć, wystarczy zajrzeć na Bandcamp i zamówić sobie album nagrany w takim właśnie składzie. Na sześćdziesięciolecie urodzin Ivo Perelmana, ukazał się zbiór jego duetowych nagrań  z pianistami. Całość zebrano w zestawie zawierającym … dziewięć (!!!) płyt.  A za całą niespodziankę odpowiada Fundacja Słuchaj.

Każda z płyt zawiera „Opowieści” nagrane z innymi pianistą. Materiał ma charakter premierowy. Trzy płyty zarejestrowano w  roku 2021. Pozostały materiał pochodzi z sesji z lat 2020, 2018 i 2017, a najstarsze nagrania – z Marilyn Crispell – datują się na rok 2014. Całość trwa niemal osiem i pół godziny. Każda z płyt oscyluje wokół sześćdziesięciu minut, jedynie nagrania z Parksem trwają niecałe czterdzieści. I na każdej znajdziemy wyjątkowe, naznaczone siłą dwóch osobowości, unikalne nagrania.

Ivo Perelman urodził się w Sao Paulo w roku 1961. W wieku 20 lat podjął studia w Berklee College of Music, które porzucił jednak już po roku. Po początkowym skupieniu się na mainstremowym nurcie jazzu, w roku 1990 zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie stał się jedną z czołowych postaci sceny improwizowanej. Wziął jak dotąd udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt i współpracował między innymi z Matthew Shippem,   Williamem Parkerem i Joe Morrisem. Perelman zdobył również uznanie swoimi obrazami i szkicami, które prezentuje na wystawach na całym świecie.

Nie jest to może do końca „jazzowa” rekomendacja i nie mamy tu do czynienia z jedną płytą.  Jednakże skala przedsięwzięcia i fakt, że jest ono dziełem polskiego wydawcy zdecydowanie wymagało „pochylenia się” nad tym wydawnictwem.  Kupujmy i słuchajmy !!!

Płytę można zakupić tutaj: https://sluchaj.bandcamp.com/album/brass-ivory-tales

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s