JAZZOWE REKOMENDACJE: Henryk Debich i Orkiestra PRiTV w Łodzi „Zbliżenie”

Astigmatic Records, 2021

Dwa lata trwały poszukiwania i sprawdzanie materiałów w archiwach Radia Łódź. Wynikiem przesłuchań setek taśm stały się wydawnictwa prezentującej dorobek łódzkiej Orkiestry PRiTV pod dyrekcją Henryka Debicha.

Rok 2021 obfituje w jubileusze związane z głównymi bohaterami płyty. 18 stycznia przypadała setna rocznica urodzin legendarnego dyrygenta, założyciela Łódzkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. W lipcu minęło równe 20 lat od chwili jego śmierci. Radio Łódź – przez prawie pół wieku drugi dom Henryka Debicha – obchodzi 80-lecie założenia. Z kolei 30 lat temu rozwiązano Orkiestrę, którą wybitny dyrygent prowadził do samego końca.

Jubileuszowy rok rozpoczął się wydaniem singla z utworami „Monika” i „Zabawa w ciemności”. Teraz przyszła pora na wydanie zapowiedzianego już wcześniej, pełnowymiarowego albumu. „Zbliżenie” zawierać będzie dziewięć wcześniej niepublikowanych nagrań   Orkiestry Henryka Debicha.

Na płycie znajdą się utwory z lat 1974-1977. Album przygląda się okresowi w którym łódzka orkiestra za sprawą “młodych gniewnych”, wśród których znaleźli się tacy muzycy jak Jacek Malinowski, Mirosław Racewicz, Jacek Delong, Andrzej Żylis czy też Zbigniew Karwacki,  eksploatowała popularny w tym czasie na zachodzie Jazz-Funk, próbując zmienić swoje artystyczne oblicze. 

W latach tych Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, z każdym kolejnym rokiem brzmiała coraz nowocześniej i ciekawiej. W nagraniach poszczególnych utworów brało niekiedy udział od czterdziestu do siedemdziesięciu osób. Orkiestra sprawnie odnajdywała się w nowych gatunkach jak funk i disco i sięgała również do muzyki ilustracyjnej czy też jazzu.

Za oprawę graficzną wydawcnitwa  odpowiada Animisiewasz, a materiał został zmasterowany przez Marcina Cichego (Skalpel). Album będzie dostępny na płycie CD, LP oraz w limitowanej edycji z różowym winylem i plakatem. Wszystkie wersje zawierają booklet z tekstem Jakuba Knery opisującym działalność Henryka Debicha i Łódzkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji.  

Płytę zakupić można tutaj: https://henrykdebich.bandcamp.com/album/zbli-enie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s