Chick Corea Akoustic Band “Live”

Concord Jazz, 2021

Muzyczny świat cały czas opłakuje odejście Chicka Corei.  Postać wielkiego artysty przypominać nam będą jego nagrania, także wcześniej  nie publikowane. Ich zwiastunem jest zapis koncertu akustycznego tria Corei. Wydawnictwo opracowane jeszcze przy współudziale pianisty.

Chick Corea Akoustic Band zadebiutował na fonograficznym rynku w roku 1987 – także albumem koncertowym. Trio zgarnęło jeszcze w roku 1989 nagrodę Grammy za swój album studyjny i … zamilkło na wiele lat. Chick Corea, John Patitucci i Dave Weckl tworzyli nie tylko akustyczny, ale także (a może przede wszystkim) elektryczny band pianisty.  Kiedy Corea postanowił powrócić do akustycznego grania, po prostu zmienił szyld Electric Band, nie naruszając składu tria.

Ten pierwszy wznowił swoją działalność  po ponad dwudziestu latach ciszy. Koncert z roku 2018, nagrany 13 stycznia w SPC Music Hall w St. Petersburgu na Florydzie, właśnie teraz pojawi się na dwupłytowym albumie. Trzynaście utworów (przy czym „Humpty Dumpty” pojawia się w dwóch wersjach) zagranych podczas dwóch setów. Dwie godziny i piętnaście minut muzyki. W finałowym „You’re Everything” z repertuaru Return to Forever gościnnie pojawiła się Gayle Moran Corea.

Program obejmował zarówno kompozycje Chicka Corei jak i jazzowe klasyki. Muzycy sięgnęli między innymi po utwory, które chętnie grywali dwie dekady wcześniej. Na koncercie wybrzmiały więc “Morning Sprite”, “Japanese Waltz”, Rhumba Flamenco” Corei, “In a Sentimental Mood” Duke’a Ellingtona, “On Green Dolphin Street”, “Monk’s Mood” oraz “You and the Night and the Music”.

Jak to wszystko wypadło? Trudno o zaskoczenie i jakiekolwiek wątpliwości. Cóż, ocenianie takich albumów, po prostu nie jest potrzebne. Bo cóż można napisać? Wspaniali artyści, przepiękna muzyka. Radość przyćmiewa jedynie żal, że nie będzie już można tria posłuchać na żywo. Cieszmy się więc z tych zapisanych wspomnień.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s