Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba “Skyline”

5 Passion Records, 2021

Skyline Trio  zadebiutowało dwa lata temu nagraniami opublikowanymi na You Tube. Od ponad roku, album znajdował się w zapowiedziach wytwórni 5 Passion Records, której współzałożycielem jest Gonzalo Rubalcaba.

Zespół marzeń – tak śmiało można określić trójkę tworzącą trio. Reprezentują dwie generacje, ale dzisiaj wszystkich możemy śmiało zaliczyć do gigantów jazzowej sceny. Ich wspólna płyta – nawet gdy stała się już faktem – wydaje się czymś nierzeczywistym.

Rubalcaba spotkał się już wcześniej z pozostałą dwójką, zarówno na scenie, jak i podczas sesji nagraniowych. W obu przypadkach stało się to w początkach amerykańskiej kariery pianisty. Z Jackiem DeJohnette współpracował przy swojej płycie „Blessings”, a z Ronem Carterem nagrał album „Diz” – oba powstały w początkach lat 1990. Obaj odegrali niezwykle istotną rolę na ówczesnym etapie życia Rubalcaby.

Ponowne spotkanie ze swoimi mentorami było od dawna marzeniem kubańskiego muzyka. „Skyline” oddaje sprawiedliwość artystycznej pozycji DeJohnette’a i Cartera już w tytule – poprzez umieszczenie nazwisk obu wspomnianych muzyków przed pianistą. Zamierzeniem projektu było zresztą stworzenie albumu firmowanego przez całą trójkę, a nie jedynie przez Rubalcabę.

Odzwierciedla to również program płyty. Każdy z muzyków podpisał się pod dwoma utworami. Finałowe „RonJackRuba” które stworzyli razem, jest wynikiem przypadku. Grali improwizowaną wprawkę, nie wiedząc, że jest rejestrowana.  Okazała się ona na tyle dobra by znaleźć się na albumie.  Repertuar godzinnego albumu uzupełniają dwa kubańskie klasyki „Lágrimas Negras” – bolero sprzed stu lat, w którym Ron Carter sięgnął po kilka nut … Edvarda Griega  oraz „Novia Mia” – piękna ballada zagrana solo przez Rubalcabę.

“Skyline” jest marzeniem spełnionym pod każdym względem. Superprojektem, który wypadł naprawdę „super”. Wspaniała płyta zachwycająca lekkością muzycznego geniuszu.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s