András Dés Rangers „einschließlich”

BMC Records, 2020

Świat pełen jest nieodkrytej, ciekawej muzyki. Szczęśliwie, w natłoku atakujących zewsząd  nowości, udaje się część tych meandrujących gdzieś perełek odnaleźć.

Jednym z artystów, którzy prezentowali się w tegorocznej edycji Jazzbusu był András Dés. Węgierski perkusista zaprezentował się z triem w Żorach, w ramach festiwalu Voicingers i był dla mnie jednym z najbardziej interesujących odkryć tegorocznych showcaseów.

Désa znaleźć można na płytach sytuujących się w niezwykle szerokim stylistycznym spektrum. Jako sideman pojawia się często w projektach wydawanych przez węgierski BMC.  Jako instrumentalista zafascynował mnie umiejętnością gry na nieoczywistych instrumentach perkusyjnych. Choć zasadniejszym od określenia „instrumenty” było by tu słowo „przedmioty”.

Inklinacje do gry na wszystkim co znajdzie się  pod ręką znakomicie sprawdziły się przy rejestracji albumu „einschließlich”. Rangersi – bo pod taką nazwą skrył się kwartet – Desa, udali się na nagrania do … lasu Bakony.  Akustyczna gitara –  Márton Fenyvesi, kontrabas – Mátyás Szandai oraz saksofon tenorowy – János Ávéd,  zestawione zostały z „leśnymi obiektami” – czyli  wszystkim tym co zostało znalezione w lesie – na których zagrał lider zespołu.

Zderzenie z naturą miało więc charakter podwójny. András Dés wykorzystał  „muzycznie” drzewa, kamienie, liście, szyszki, muszle ślimaków, ziemię. Potraktował jako instrument również własne ciało – co jest jednym z jego znaków rozpoznawczych.  Sam pomysł nagrań miał swoje źródła między innymi w książce Henry’ego Davida Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”.  

Leśna przygoda kwartetu zaowocowała znakomitym albumem. Osiem kompozycji, dwie improwizacje. Trzy kwadranse muzyki zdecydowanie najwyższej klasy. Cała „leśna” otoczka jest punktem wyjścia, nie przytłacza powstałego dzieła. Co więcej dodaje nieoczekiwanych efektów – warto bardzo uważne wsłuchać się w nagrania, by nie uronić dźwiękowych niespodzianek Natury.  

Kapitalne, perfekcyjne wręcz zgranie zespołu. Fantastyczne interakcje. Świetne zbalansowanie „teoretycznej” strony projektu z jego wykonaniem. „einschließlich” należy do albumów które zwyczajnie zachwycają. Stuprocentowa rewelacja!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s