LIVE: Festiwal Łódź Czterech Kultur – Muzyka Ksiąg Jakubowych

Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza, Łódź, 11.09.2021

Na niezwykle oryginalne w każdym wymiarze widowisko zaprosili widzów organizatorzy tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W ewangelickim kościele św. Mateusza słuchacze przenieśli się w muzyczny świat inspirowany powieścią Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”.

Zmierzenie się z tak wybitną literacką materią jako punktem wyjścia dla muzycznego spektaklu wymagało zaangażowania równie znakomitych wykonawców. Na scenie pojawili się więc Agata Zubel, Lutosławski Quartet, trio Bastrada, Hubert Zemler oraz Mateusz Szemraj. Zderzenie stylistycznych obszarów jakie reprezentują oraz unikalne zestawienie instrumentów znakomicie wpisało się w wielokulturowy obraz widowiska.

Foto: Mikołaj Zacharow

Agata Zubel jest międzynarodową gwiazdą muzyki współczesnej. Regularnie angażuje się także w zróżnicowane gatunkowo projekty, a „Muzyka Ksiąg Jakubowych” pokazała jak swobodnie czuje się i w  operowym śpiewie, i w wokalizie, czy nawet w zwykłej recytacji.  Magia objawiała się niekiedy w krótkich fragmentach – jak choćby przez te kilka sekund zaśpiewanych unisono z klarnetem, gdy ludzki głos połączył się z dźwiękiem instrumentu w nierozerwalną jedność.  Rewelacyjnie wypadł również fragment gdy do Agaty Zubel dołączyła śpiewem niemal całą męska część obsady wykonawczej.   

Trio Bastarda i Lutosławski Quartet stanowiły dwa pozostałe filary muzycznej opowieści. Raczej wymieniając się w inicjatywie, niż prowadząc narrację wspólnie. Bastardę wspierał grający na oudzie i cymbałach Mateusz Szemraj. Swoistym łącznikiem między oboma zespołami był Tomasz Pokrzywiński – kompozytor i kierownik muzyczny całego przedsięwzięcia – który niekiedy dołączał do Lutosławski Quartet  jako piąty instrument, a czasem tworzył duety ze skrzypcami. Cichym bohaterem całości był dla mnie Hubert Zemler, który  kapitalnie kreował  fundamenty na którym zbudowany był koncert.

Foto: Mikołaj Zacharow

Metaforyczna podróż niosła słuchaczy przez światy różnorodnych stylistyk, obszary geograficzne, obrzędy i tradycje. Od muzyki żydowskiej, przez klimaty rodem z Bałkanów, Mołdawii i Ukrainy, po dzieła Haydna i Mozarta. Odwiedzaliśmy kościelne nawy, obrzędy weselne, wyrafinowane koncerty. Dramaturgię widowiska wyznaczały pieśni powstałe między innymi do fragmentów „Ksiąg Jakubowych”. Niezbędnym jest podkreśleniem że jednym z największych atutów „Muzyki Ksiąg Jakubowych” była gra świateł – reżyserowana przez Tomasza Filipiaka.  

Przepiękne wnętrza protestanckiej świątyni pogrążyły się początkowo w ciemnościach i tylko księżycowa poświata wpadająca przez południową rozetę poprzecznej nawy lekko je rozświetlała. Reflektor wyłowił wkrótce z mroku Agatę Zubel i tak rozpoczęło się całe koncertowe misterium. Analogiczny efekt w finale spiął klamrą niemal półtoragodzinny koncert.

Wszystko w tym koncercie zagrało perfekcyjnie: miejsce, muzyka, wykonanie, realizacja. Widownia chłonęła muzykę w skupieniu, by wybuchnąć na koniec żywiołową owacją. Wspaniały spektakl.   

Relacja ukazała się w magazynie JazzPRESS 10/2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s