J. Peter Schwalm / Markus Reuter “Aufbruch”

Rare Noise Records, 2021

Kompozytor i multiinstrumentalista J. Peter Schwalm oraz gitarzysta Markus Reuter debiutują jako duet albumem “Aufbruch” wydanym przez Rare Noise Records. Gościnnie w dwóch utworach zaśpiewała Sophie Tassignon.

O wydanej również przez Rare Noise  płycie J. Petera Schwalma z Arve Henriksenem pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/11/26/j-peter-schwalm-arve-henriksen-neuzeit/

Obaj artyści mogą się pochwalić ciekawymi projektami realizowanymi podczas swoich długoletnich karier. J. Peter Schwalm współpracował między innymi  przez sześć lat z Brianem Eno, prowadząc zespół Projekt Slop Shop.  Reuter udzielał się na polu muzyki elektronicznej, współczesnej klasyki, jazzu, popu, progresywnego rocka. Współdziałał z dawnymi członkami kultowego zespołu King Crimson.

Składający się z dziewięciu utworów Aufbruch” trwa niecałą godzinę. Elektroniczne pejzaże kreowane przez obu muzyków niosą ze sobą dość niepokojącą, niekiedy ponurą atmosferę. Kapitalnie wpasowują się w całą opowieść gitary Reutera, na których muzyk gra techniką tappingu. Nieoczekiwane przełamanie nastroju przychodzi pod koniec płyty za sprawą wspomnianej Sophie Tassignon.

O albumie Sophie Tassignon pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/07/14/sophie-tassignon-mysteries-unfold/

Lebewohl”  za sprawą eterycznego głosu wokalistki wprowadza nieco uspokojenia, wręcz może nawet błogości. Ale już w z pozoru spokojnym “Losgelöst” głos Tassignon kierować się zaczyna ku klimatom niepewności. Wątpliwość – choć przeplatana nadzieją – przebija też z finałowego, instrumentalnego, “Abschied”.

Rare Noise od lat wydaje kolejne projekty J. Petera Schwalma. Ten – podobnie do wcześniejszych – zdumiewa, fascynuje i nie pozwala się oderwać od słuchania. Gratka nie tylko dla miłośników elektronicznych brzmień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s