LITERACKIE REKOMENDACJE: George Orwell „Folwark zwierzęcy”

Muzyka do audiobooka: Mitch and Mitch

Wydawnictwo W.A.B. / Empik Music , 2021

Wydawnictwo WAB w lutym bieżącego roku wydało nowe tłumaczenie powieści Geroge’a Orwella „1984”.  Obecnie wydawca ten zaprezentował „Folwark zwierzęcy” tegoż autora, także w nowym przekładzie, autorstwa Szymona Żuchowskiego.

Kultowa powieść Orwella poza nowym tłumaczeniem zawiera  odnalezioną po latach autorską przedmowę, która ukazuje się w języku polskim po raz pierwszy. Tekst ten  jest obroną wolności prasy oraz krytyką jej  cenzury i autocenzury. Należy dodać, że niestety przerażająco aktualną. Orwell udowadnia tym tekstem, że był nie tylko świetnym powieściopisarzem, ale także fantastycznym publicystą.  Niecałe dwadzieścia stron przedmowy jest intelektualną ucztą. Co ciekawe w pierwszym oryginalnym wydaniu książki tekst ten ostatecznie się nie ukazał , czekając na premierę niemal 30 lat. Warto dodać, że w podsumowaniu, krótkim tekstem przedstawił się autor nowego przekładu, wyjaśniając zarówno motywy stworzenia nowej wersji jak i podjęte decyzje dotyczące kształtu  tłumaczenia.

O nowym przekładzie „Folwarku zwierzęcego” można również posłuchać  w jednym z odcinków trzeciego sezonu Literackiego Biura Podróży, prezentowanego na antenie RadioJAZZ.FM: https://donos.home.blog/?p=7066

Książka dostępna jest również w formie audiobooka, który przygotowany został w oryginalnej formie i jest dostępny wyłącznie w aplikacji Empik Music.  Wersja audio książki wzbogacona została oryginalną ścieżką dźwiękową skomponowaną i wykonaną przez zespół Mitch & Mitch. Grupa z szalonej orkiestry zmieniła się w duet muzyków studyjnych, podobnie do początków ich kariery. Zainspirowani złowieszczą literacką wizją, stworzyli sześć utworów, które sugestywnie wzbogaciły audiobooka, ale także złożyły się na mini album pod tym samym tytułem. Oryginalnej ścieżki dźwiękowej można słuchać w aplikacji Empik Music, gdzie nagrania dostępne są na wyłączność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s