LIVE: Central European Jazz Showcase 2021

Divadlo Husa na provazku, Brno, 28-29.6.2021

Pierwsza edycja Central European Jazz Showcase  zaplanowana została na późną jesień roku 2020, ale organizatorzy, podobnie jak w przypadku wszystkich niemal imprez z tamtego czasu, zmuszeni zostali do jej przełożenia. Ostateczny kształt wydarzenia stał pod znakiem zapytania niemal do samego końca.

Przeniesienie showcase’u na letnie miesiące roku 2021 szybko ujawniło swoje dobre strony. Przede wszystkim ciepłe dni pozwoliły na pełniejsze wykorzystanie potencjału miejsca, w którym gościli muzycy i delegaci. Brneńskie Divadlo Husa na provazku (czyli Teatr Gęsi na uwięzi) jest lokalnym centrum teatru awangardowego, miejscem, które darzył szczególną atencją Vaclav Havel – uhonorowany notabene  patronatem pobliskiej uliczki. Pomiędzy starym, zabytkowym budynkiem teatralnego centrum, a siedzibą nowej, nowoczesnej sceny, wygospodarowano miejsce na patio z plenerową sceną, otoczoną krużgankami widowni, nad którymi górują majestatyczne wieże pobliskiej Katedry Piotra i Pawła. 

Teatr nie gości zwykle wydarzeń muzycznych, czyniąc wyjątek jedynie dla prezentacji okołojazzowych. Na dwóch wspomnianych wcześniej scenach zaprezentowały się w ostatnich dniach czerwca wyselekcjonowane wcześniej młode zespoły z Czech i Austrii, a także uznane już grupy czeskie. Showcase miał charakter konkursu, a nagrodzona czwórka zespołów (dwa austriackie i jeden czeski zespół z konkursu Rising Stars oraz jedna grupa Sceny Czeskiej) wystąpić będzie mogła w londyńskim klubie Pizza Express. 

Zaproszeni promotorzy, przedstawiciele festiwali, managerowie i dziennikarze z Włoch, Austrii, Niemiec, Czech, Węgier, Irlandii i Polski wysłuchali dwudziestu zróżnicowanych prezentacji. Jako laureatów wskazano w głosowaniu fortepianowe trio Nikol Bokovej, efektowny wizualnie kwartet HI5,  energiczny zespół Purple is the Color z saksofonem na pierwszym planie (ten kwartet będzie można latem usłyszeć w Polsce, na festiwalach w Krakowie i Warszawie), a także Vertigo, jedną z gwiazd czeskiego jazzu. Natomiast nagroda w  postaci nowego instrumentu powędrowała do perkusyjno-akordeonowego duetu Zabelov Group.

Koncerty były dość zróżnicowane, choć generalnie oscylowały wokół stylistyki mainstreamowej. Stawka była dość wyrównana i bez wątpienia warto wspomnieć jeszcze występy grupy B/Y Organism, kwintetu wokalistki Marty Klouckovej, tria pochodzącej z Brazylii pianistki Eloi Goncalves, kwintetu Event Horizon prowadzonego przez pianistkę Kristinę Bartę (zespół ten zagrał podczas tegorocznego jazzahead!). Ciekawie zaprezentowały się gwiazdy z Czech: big band Cotatcha Orchestra, poetyckie trio śpiewającej po polsku Doroty Barovej (o jej płycie pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2018/10/28/dorota-barov-iluzja-animal-music-2018/), która wystąpiła również w składzie grupy Vertigo, oraz tria Tellemarkk (będącego najbardziej awangardową propozycją całej imprezy), zespoły Jaromira Honzaka, Ondreja Stveracka i znanego z licznych występów w Polsce, Davida Doruzki (gitarzysta poza autorskim triem , zaprezentował się również w składzie kilku innych zespołów).

Impreza udała się znakomicie. Dopisała nawet pogoda. Warto podkreślić jej wysoki i wyrównany artystyczny poziom i z nadzieją czekać na zrealizowanie planach kolejnych jej odsłon, mających pokazać również muzyków z innych krajów.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s