Derya Türkan & Sokratis Sinopoulos “Soundplaces”

Seyir Muzik Records, 2020

Derya Türkan i Sokratis Sinopoulos przyjaźnią się od lat kilkudziesięciu. Byli pionierami współpracy artystycznej pomiędzy muzykami z Turcji i Grecji, współpracy odkrywającej miejsca kulturowej wspólnoty obu krajów.

Türkan i   Sinopoulos są wirtuozami tego samego instrumentu. Liry, w Turcji nazywanej kemencesi, w Grecji znanej jako politiki. Nagrali wspólnie dwa albumy w ramach projektu “Letter from Istanbul”.  Ukoronowanie przyjaźni osobistej i artystycznej jest duetowa płyta “Soundplaces”, która stworzyła muzyczną opowieść o geograficznej, historycznej, ale także intymnie osobistej podróży.

Osiem utworów nazwanych zostało od miejsc, które inspirowały obu muzyków. Z tych właśnie miejsc pochodzi większość zarejestrowanych utworów – tradycyjnych pieśni, tańców i utworów ceremonialnych.  Zaczynamy wyprawę w Istambule, by następnie podążyć  na wyspę Mitilini, do Izmiru, na Cyklady, miasta Konya (ten utwór jest fragmentem ceremonii wirujących Derwiszów) i odwiedzając jeszcze Erdek,  powrócić do Istambułu, do dawnej greckiej dzielnicy Tatlava.

Godzinne spotkanie z dwójką wybitnych instrumentalistów upływa  w lirycznym nastroju, przeplecionym niekiedy bardziej tanecznymi fragmentami.  Długie opowieści, wywodzą z tradycyjnych melodii  poetyckie improwizacje.  Obaj mistrzowie wspaniale odnajdują się w duetowym układzie, czasem akompaniując, innym razem rozwijając motyw rozpoczęty przez partnera.

Przepiękna, niezwykle urokliwa płyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s