JAZZOWE REKOMENDACJE: Aleksandra Kutrzepa Quartet ,,No One Knows Where”

Edycja własna, 2021

Trzeci album kwartetu Aleksandry Kutrzepy zawiera sześć autorskich kompozycji liderki zespołu. Niewątpliwą atrakcją wydawnictwa jest gościnny udział w nagraniach dwójki znakomitości rodzimej sceny jazzowej: Anny Gadt oraz Mikołaja Trzaski.

Mikołaj Trzaska zaprezentował  się w trzech utworach grając na saksofonie i klarnecie basowym. Anna Gadt wystąpiła w jednym nagraniu. W podstawowym składzie grupy, który bez gości specjalnych zaprezentował się dwukrotnie, poza grającą na skrzypcach i posiłkującą się wokalizą  Aleksandrą Kutrzepą, zagrali ponadto Bartłomiej Garczyński – gitara, Michał Studniarek – bas oraz Robert Kutrzepa – perkusja. Muzycy postanowili  odejść od stałych form na rzecz improwizacji. Otwarty charakter płyty dodatkowo podkreśla udział wspomnianych gości. Zespół, który nie stronił od sięgania po ludowe inspiracje i muzykę ilustracyjna postawił tym razem na awangardowy jazz i muzykę współczesną.  

Kapitalnie wypadają dynamiczne potyczki Anny Gadt z gitarą, perkusją i skrzypcami w „Atacamie”. Za to Mikołaj Trzaska zdecydował się na nieco wstrzemięźliwszą i stonowaną (poza finałem rozpędzającego się, ośmiominutowego „Echa”), acz klarownie dostrzegalną  obecność. Spośród etatowych członków zespołu (poza samą liiderką) w sposób najbardziej wyrazisty zaprezentował się grający na gitarze Bartłomiej Garczyński.

Trzydzieści dziewięć minut trzeciego albumu kwartetu ocenić należy niezwykle wysoko. Można się spodziewać, że obecność i laury w licznych podsumowaniach branżowych, które stały się udziałem zespołu i liderki po dwóch pierwszych płytach, znajdą teraz swoją kontynuację na zakończenie bieżącego roku. ,,No One Knows Where” miał swoją premierę 30 czerwca. Polecamy.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s