MUZYCZNE REKOMENDACJE: V.A. „Great Encounters”

Anaklasis, 2021

Muzyczne spotkanie przeszłości z przyszłością: wielkich, klasycznych kompozytorów i wybitnych współczesnych wykonawców. Tak podsumować można wydany przez Anaklasis album, który jest elementem uczczenia 75 rocznicy działalności  Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Dzieła wielkich osobowości twórczych z przeszłości skonfrontowane zostały z kompozytorami i wykonawcami święcącymi triumfy dzisiaj. Naprzeciw siebie stanęli więc Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski oraz Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Adam Pierończyk i Adam Sztaba.

Adam Bałdych, poprowadził więc  dialog z Henrykiem Wieniawskim grając solową partię w Kuyawiaku na skrzypce, fortepian, cymbały i orkiestrę. W wykonaniu towarzyszyli mu pianista Krzysztof Dys, cymbalista Marcel Comendant oraz orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia – która towarzyszyła wszystkim solistom. W dwunastominutowej kompozycji  przepięknie wybrzmiał cytat z Kujawiaka a-moll Wieniawskiego.  Krzysztof Herdzin wziął z kolei na warsztat kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina reinterpretując Nokturnu B-dur op. 16 nr 4 Paderewskiego oraz Scherzo b-moll op. 31 Chopina.

Saksofonista Adam Pierończyk odniósł się do  jednej z etiud Karola Szymanowskiego. Wreszcie Adam Sztaba w cyklu ŁeMkONIUSZKO zaproponował nowe, podwójnie tradycyjne, spojrzenie na pieśni Stanisława Moniuszki, odwołując się nie tylko do oryginalnych partytur, ale także do muzycznej spuścizny Łemkowszczyzny. Dwie zorze, Grajek i Śpiewak w obcej stronie, brawurowo wykonał Igor Herbut.

Szczególna to płyta. Kapitalnie odnosząca się wielowymiarową symboliką zarówno do jubileuszu wydawcy oraz idei jakie przyświecają jego działaniu, a także do rodzimego muzycznego dziedzictwa,  które stale rezonuje w artystycznych działaniach dzisiejszych twórców.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s