Nicole Johänntgen ”Henry III”

Edycja własna, 2021

Szwajcarska saksofonistka Nicole Johänntgen na swoim najnowszym albumie powraca do projektu Henry oraz do trójki nowoorleańskich muzyków z którymi nagrała już dwa albumy. Regularnie koncertujący przed pandemią zespół prezentuje tym razem materiał live z występu z roku 2018.

Płyta zarejestrowana została w Domicile Jazzclub w niemieckim  Pforzheim. Jako ciekawostkę zaznaczyć warto fakt, że nagrania dokonano na sprzęcie analogowym. Podczas koncertu kwartet zagrał dziewięć utworów – w tym osiem premierowych. Całość repertuaru jest autorstwa liderki zespołu. Siłą tego projektu są trzy oryginalnie dobrane instrumenty dęte. Saksofonowi Nicole Johänntgen towarzyszą puzonista Jon Ramm oraz grający na suzafonie Steven Glenn. Skład dopełnia perkusista Paul Thibodeaux.  Nowoorleański sznyt trójki tamtejszych muzyków świetnie zderza się z nowoczesnym, europejskim stylem saksofonistki.

Płyta rozpoczyna się żywiołowym „Life“.  Paul Thibodeaux dłuższą solówką pokazuje, że nie pozwoli zdominować się trójce instrumentów dętych. Perkusista dość chętnie wysuwa się na pierwszy plan także w kilku innych, energiczniejszych utworach. Jednak kwartet potrafi zaprezentować spokojniejsze, momentami wręcz refleksyjne oblicze. „Dig Deep“ z duetową wokalizą w finale czy też finałowa, półtoraminutowa „Guetnachtlied“ są tu najlepszymi przykładami.

Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że zarówno w pełnym temperamentu funku jak i w momentach nastrojowych, ”Henry III” dostarcza odbiorcy samych pozytywnych wrażeń i solidnej rozrywki.  Chce się tego słuchać, a po skończeniu bez wahania włącza się album ponownie od początku. To po prostu bardzo fajna i bardzo dobra płyta.

Płytę zakupić można tutaj: https://nicolejohaenntgen.bandcamp.com/album/henry-iii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s