JAZZOWE REKOMENDACJE: Focusyear Band 21 “Bosque”

Neuklang Records, 2021

Jedną z najciekawszych inicjatyw muzycznych ostatnich lat, stale dostarczającą świeżej i oryginalnej muzyki jest prowadzony przez Akademię Muzyczną w Bazylei program Focusyear.  O płytach absolwentów kolejnych roczników staramy się regularnie informować, a pretekstem do kolejnego tekstu jest album aktualnego rocznika uczestników.

Nasze teksty o płytach absolwentów Focusyear znaleźć można tutaj: https://donos.home.blog/tag/focusyear/)

Z końcem kwietnia 2021 pojawił się album nagrany przez kolejną grupę studentów programu. W składzie zespołu znaleźli się  wokalistka Tatjana Nova (pochodząca z Moskwy, mieszkająca w Niemczech), saksofoniści Joshua Schofield (Anglia) i Gianni Gagliardi (Hiszpania), grający na trąbkach, skrzydłówkach i puzonach Yakiv Tsvietinskyi (Ukraina) i Sebastián Greschuk (Argentyna), pianista Lorenzo Vitolo (Włochy), basista Ethan Cohn (Kanada) oraz perkusista Áron Tálas (Węgry).

W jednym z utworów gościnnie pojawił się Jorge Rossy, który od wielu lat jest wykłada w Bazylei w ramach programu Focusyear.  Warto wspomnieć przy tej okazji, że obok niego w kadrze wykładowców w mijającym roku znaleźli się  Kurt Rosenwinkel, Guillermo Klein, Malcolm Braff, David Virelles, Lionel Loueke, Django Bates, Ethan Iverson, Ben van Gelder, Jeff Ballard, Linda May Han Oh, Ingrid Jensen, Luciana Souza, Marilyn Mazur oraz Miguel Zenon.

Rocznik 2021 zaprezentował na swoim albumie dziesięć utworów. Kompozytorską cegiełkę do programu płyty dołożył każdy z muzyków. Cały album trwa niemal dokładnie godzinę i jest dość zróżnicowany stylistycznie. Poszczególne nagrania  eksponują stylistyczną  indywidualność swoich  autorów. W każdym z nich wykazać się mogła cała ósemka artystów. Tatjana Nova która operuje głównie wokalizą, potrafi równie udanie pokazać się w eleganckiej, pięknie zaśpiewanej balladzie „Bound to You”. Focusyear ma szczęście do żeńskich głosów, a Nova jest jednym z najjaśniejszych punktów opisywanego wydawnictwa. Ciekawie wypadło muzyczne zderzenie grającego na wibrafonie Jorge Rossy’ego z perkusją Árona Tálasa w „Mean Street”. Interesująco wybrzmiewały instrumenty dęte – zarówno   w grupie jak i w partiach solowych.

“Bosque” potwierdza, że warto śledzić losy i muzyczne dokonania uczestników programu Focusyear.  Podobnie do wcześniejszych wydawnictw album prezentuje wysoki poziom, pozwala posłuchać oryginalnej i niebanalnej muzyki, zwraca przy tym uwagę na nowo wkraczające w jazzowy świat postacie, które z dużym prawdopodobieństwem już niedługo mogą odgrywać w nim niezwykle istotną rolę. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s