Macha Gharibian “Joy Ascension”

Meredith Records / Rue Bleue/ Pias, 2020

Pianistka, wokalistka i kompozytorka Macha Gharibian od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Gry na fortepianie uczyła się od piątego roku życia. Studiowała w Ecole Normale de Musique de Paris, pobierała lekcje od mistrzów jazzu podczas pobytu w Nowym Jorku. “Joy Ascension” jest trzecim albumem w jej dyskografii.

W nagraniu płyty towarzyszyli jej belgijski perkusista Dré Pallemaerts, znany ze współpracy z Fredem Herschem, Tomem Harrellem, Yusefem Lateefem i Mélanie de Biasio oraz znsakomity kanadyjski kontrabasista Chris Jennings. W balladzie „The Woman I Am Longing To Be” na trąbce zagrał gościnnie Bert Joris, natomiast w “Sari Siroun Yar” usłyszeć można grającego na duduku Artyoma Minasyana.

Na trwającym czterdzieści dwie minuty albumie znajdziemy osiem utworów. Do siódemki własnych kompozycji dołożyła liderka całkiem udaną interpretację przeboju Paula Simona „50 Ways To Leave Your Lover”, gdzie świetnie zaprezentował się perkusista, a sama Macha Gharibian oryginalnie połączyła grę na fortepianie i Fender Rhodesie. Rhodes pojawił się również w instrumentalnym, wpadającym w ucho „Georgian Mood” oraz w finałowym „Freedom Nine Dance” okraszanym wirtuozerskim solem kontrabasu.

W całej płycie znajdziemy dużo kolorytu. W tytułowym “Joy Ascension” śpiewającej – ale nie grającej wyjątkowo na żadnym instrumencie – Machy Gharibian  towarzyszy wyrazisty kontrabas i subtelne tło perkusji. W „Crying Bohemia” z kolei usłyszeć można jedynie fortepian i przejmującą wokalizę liderki tria.

Machę Gharibian  usłyszałem po raz pierwszy podczas koncertu tegorocznej (2021), wirtualnej edycji bremeńskich targów jazzahed! Jej występ był jedną z najciekawszych prezentacji podczas showcaseów. Ubiegłoroczna płyta daje znakomity obraz zróżnicowanej artystycznej propozycji Artystki i jej Tria. Klasa i oryginalność instrumentalistów, a także intrygujący głos Machy Gharibian  stanowią podstawowe atuty zespołu. Nie tylko warto, ale wręcz trzeba tego posłuchać.

Album Machy Gharibian kupić można tutaj: https://machagharibian.bandcamp.com/album/joy-ascension

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s