Christian Pabst „Balbec”

Jazzsick Records, 2021

Nagrany z triem „Balbec” jest czwartym autroskim albumem w dyskografii niemieckiego pianisty i kompozytora Christiana Pabsta. W składzie zespołu – poza liderem – zagrali również laureat Jazz Echo, niemiecki basista André Nendza oraz holenderski perkusista Erik Kooger.

Poprzednie trzy płyty, prezentujące muzykę Pabsta w szerszych składach, spotkały się z uznaniem krytyki. Pianista, absolwent konserwatoriów w Amsterdamie, Paryżu i Kopenhadze, znany jest również z kwartetu Lubosa Soukupa, współpracuje z WDR Funkhausorchester, a ponadto komponuje muzykę dla filmu.

Na „Balbec” znajdziemy siedem kompozycji pianisty. Pabst jako główną inspirację przywołuje proustowskie „W poszukiwaniu straconego czasu”, próbując poprzez muzykę skomentować wyzwania jakie stawia przed nami dzisiejszy świat i niespodziewane okoliczności, które nas dotykają.

Pabst nie kreuje jednak mrocznego odzwierciedlenia rzeczywistości. Stara się raczej tchnąć w odbiorcę nieco optymizmu, pozwolić na odprężenie. „Balbec” oferuje więc muzykę atrakcyjną i dynamiczną, a przy tym emocjonalnie wyważoną.  Ciekawie wypadają fragmenty gdy fortepian i kontrabas zastąpione zostają przez rhodesa i gitarę basową. Warto poświęcić tej płycie kilka chwil. Czterdzieści minut zawartego na niej solidnego mainstreamowego jazzu, daje bowiem słuchaczowi wytchnienie i niewątpliwą satysfakcję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s