JAZZOWE REKOMENDACJE: Marius Neset „A New Dawn”

ACT Music, 2021

Dziewięć utworów w solowym wykonaniu zawiera najnowsza płyta saksofonisty Mariusa Neseta, siódmy autorski album muzyka, jaki ukazuje się w katalogu wytwórni ACT Music.

Pandemiczne okoliczności sprzyjają powstawaniu takich płyt. Odizolowanie, które daje jednak możliwość skoncentrowania się na pracy. Odpowiednia atmosfera, możliwość obcowania z naturą, zwolnienie rytmu życia. Taki scenariusz powtarza się w opisach wielu wydawnictw i nie inaczej dzieje się w przypadku „A New Dawn”. Powstały warunki, które umożliwiły  artyście zrealizowanie płyty, którą planował już od dłuższego czasu.

Neset wybrał na album dziewięć swoich dawnych utworów. Niektóre napisane z myślą o wykonaniach solowych, inne stworzone dla większych zespołów, czy nawet orkiestr. Jedna z kompozycji – “A Day in Sparrow’s Life” – przeznaczona była do zagrania na flecie. Wszystkie jednak – jak wspomina sam muzyk – powstałe w trakcie solowego grania na tenorze. I w takiej właśnie formie zostały teraz nagrane i zaprezentowane.

W niepełnych czterdziestu minutach otrzymuje słuchacz bardzo zróżnicowaną prezentację.  Od delikatnych, melodyjnych kompozycji, po wyrafinowaną transformację koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego („Morning Mist”).  Muzyka na płycie – co zresztą podkreśla sam Neset – nie odnosi się do bieżącej sytuacji na świecie, ale jest zapisem chwili, odczuć jakie towarzyszyły artyście w czasie nagrania. Pokazem możliwości tak instrumentu jak i przede wszystkim wykonawcy.

A ponieważ owe możliwości w przypadku Mariusa Neseta są niemalże nieograniczone, słuchacz może delektować się wysokiej klasy recitalem niewątpliwego wirtuoza.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s