JAZZOWE REKOMENDACJE: Nik Bärtsch “Entendre”

ECM, 2021

Szwajcarski pianista Nik Bärtsch współpracuje z  wytwórnią ECM  od roku 2006. Jego dotychczasowa ecm-owska dyskografia zawiera płyty z zespołami Ronin i Mobile. Obecnie artysta prezentuje pierwsze solowe nagrania zrealizowane dla monachijskiego wydawcy.

Bärtsch na Entendrepowraca do utworów, które znamy z wersji wykonywanych przez  wspomniane wcześniej grupy. Znajdziemy więc na solowym albumie „Moduły” (tak właśnie tytułuje swoje kompozycje pianista), które pojawiały się między innymi na płytach „Awase” i „Continuum”. I właśnie połączone “Modul 58” i “Modul 12”, które opublikowane były na tych dwóch wydawnictwach otwierają najnowszy album.

Jak wspomina sam Bärtsch jego „Moduły” należy traktować jako szablony, które rozwija się w zależności od kontekstu. I to właśnie odnajdywanie oraz tworzenie kontekstów jest głównym zadaniem wykonawcy. Entendredaje słuchaczowi możliwość spojrzenia na praktyczne zastosowanie tego podejścia.  Pianista wpisuje się w stylistykę nagrań ECM kierując się często ku idiomowi klasycznemu, stawiając na minimalistyczną optykę interpretacji.

Solowy album jest również podsumowaniem kilkuletnich indywidualnych koncertowych doświadczeń Nika Bärtscha. Występu podczas nowojorskiej celebaracji 50-lecia ECM w roku 2019 czy też światowej trasy koncertowej, którą pianista odbył dwa lata wcześniej.  Warto wreszcie wspomnieć, że wydawnictwo Lars Müller Publishers  zapowiedziała na maj 2021 wydanie książki Nika Bärtscha „Listening: Music – Movement – Mind”, która prezentować będzie jego filozofię tworzenia.

Naszą recenzję książki Nika Bärtscha można przeczytać tutaj: https://donos.home.blog/?p=7199

Sześć utworów. Pięćdziesiąt trzy minuty. Ciekawa i wciągająca propozycja po którą sięgnąć powinni nie tylko zdeklarowani zwolennicy charakterystycznego brzmienia ECM  oraz fani niewątpliwego talentu  Nika Bärtscha.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s