Duncan Heining „Stratusphunk: The Life And Works Of George Russell”

Edycja prywatna, 2020

Brytyjski akademik, autor i publicysta Dr Duncan Heining pisze o jazzie od niemal ćwierćwiecza. Współpracował w tym czasie z takimi tytułami jak Avant, The Independent, Jazzwise, Jazz UK and All About Jazz. Jest autorem książek Trad Dads, Dirty Boppers and Free Fusioneers: British Jazz 1960-1975 oraz Mosaics: The Life and Works of Graham Collier .  W roku 2020 ukazała się wznowiona i poszerzona biografia George’a Russela jego autorstwa.

George Russell był znaczącą postacią zarówno jako muzyk jak i teoretyk. Jego teroia *Lydian Chromatic Concept of Tonal Organization* nazwana została przez Archie’go Sheppa Biblią awangardy.  Wpływ tej teorii na świat muzki jazzowej określić można poprzez nazwiska artystów, których Russel uczył: Steve Swallow, Art Farmer, Eric Dolphy, Randy Brecker, Ricky Ford, Marty Ehrlich, Don Byron, Fred Hersch ,John Medeski. Podczas czteroletniego pobytu w Skandynawii jego uczniami byli Palle Mikkelborg, Jan Garbarek, Terje Rypdal oraz Arild Andersen. Wśród postaci które przewijają się w narracji znajdziemy ponadto takie tuzy jazk Miles Davis, Charlie Parker, Dizzy Gillespie, John Coltrane, Bill Evans, Carla Bley czy też Ornette Coleman.

Duncan Heining oparł swoją książkę na trzech filarach. Wspomnianych już muzyce  – nie zabrakło w tym analizy twórczości Russell’a – oraz teorii muzyki, ale także na osobistych losach swojego bohatera. Zwrócił uwagę na zarysowanie społecznej i historycznej strony   opowieści. Kwestie przybliżenia dzieł Russella’a były dla autora szczególnie ważne – jako że postać Russella postrzegało się ostatnio przede wszystkim przez pryzmat jego teorii, zapominając nieco o nim jako autorze muzyki i liderze zespołów. Dzięki książce mamy szansę spojrzeć dokładnie i na tą część życiorysu Russella zestawiając wszystkie wspomniane aspekty jako elementy przenikającej się historii.

Ponad trzysta stron tekstu o życiu Russell’a uzupełniają obszerne załączniki z dyskografią oraz rejestrem występów. W środkowej części książki znajdzie ponadto czytelnik sporą porcję materiału fotograficznego.  Duże wrażenie robi spis materiałów źródłowych, a w szczególności lista wywiadów przeprowadzonych przez autora w trakcie kilku kat pracy nad biografią. Uznanie budzi zarówno ich ilość jak i nazwiska osób, z którym Duncan Heining rozmawiał – na czele z sześcioma spotkaniami z samym Georgem Russellem.

O znaczeniu postaci George’a Russella dla świata artystycznego nie ma potrzeby przekonywać. Dobrze, że  mamy dziś możliwość poznania  tak dokładnego obrazu niewątpliwej indywidualności jaką  George Russell był. Książka dostępna jest na platformie Amazon w wersji papierowej (paperback) i cyfrowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s