Dave Chisholm i Peter Markowski “Chasin’ The Bird: Charlie Parker In California”

Z2 Comics, 2020

Wydawnictwo Z2 Comics z okazji obchodów 100-lecia urodzin Charliego Parkera przygotowało oryginalną i ciekawą publikację – komiks opowiadający o pobycie legendarnego muzyka w Kalifornii w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Autorem komiksu jest  Dave Chisholm, a za kolorystykę całości odpowiadał Peter Markowski.

Książka rozpoczyna się wystrzałowo – słowem wstępnym Kareema Abdula-Jabbara. Póżniejsza opowieść rozbita jest na sześć rozdziałów. Każdy z nich ma swojego narratora – ważną postać z życia Birda: Dizzy’ego Gillespiego – z którym i dzięki któremu Parker wyjechał do Kalifornii, artystę i mistyka Jirayra Zorthiana, fotografa Williama Claxtona, rzeźbiarkę Julie MacDonald, młodego Johna Coltrane’a oraz założyciela wytwórni Dial Records, Rossa Russella. Całość spina metaforycznie historia oczekiwania na koncertowy powrót Parkera i wielki triumf jakim się on zakończył.

Każda z części to przedstawienie innego spojrzenia zarówno na muzykę jak i osobowość Birda. Świetnie sprawdził się tu pomysł wykonania poszczególnych rozdziałów w innej komiksowej stylistyce. Oprócz kapitalnego przeglądu technik rysowania oraz zastosowania palet kolorystycznych, autorzy w sposób prosty acz jednoznaczny, sugerują czytelnikowi nastrój danej części, a także –  w pewnym stopniu – opisują charakter narratora. Jedynie co może przeszkadzać w treści to z lekka nabożny (czasem wręcz dosłownie) stosunek autora do postaci Charliego Parkera.

Warto wreszcie wspomnieć, że obok standardowego wydania, można zaopatrzyć się w kolekcjonerską, numerowaną edycję wydawnictwa. Twarda oprawa, trzy plakaty z głównym bohaterem opowieści oraz winylowy singiel z dwoma nie wydanymi dotychczas nagraniami Birda („Out of Nowhere” i „Ornithology” nagrane na żywo w   Los Angeles w roku 1948 z zespołem w składzie: Al Haig – fortepian, Tommy Potter – kontrabas i J.C. Heard – perkusja) stanowić będą sporą zachętę dla poszukiwaczy i zbieraczy jazzowych ciekawostek.

“Chasin’ The Bird” udowadnia, że tak jak jazz jest muzyką niezwykle różnorodną, tak też opowieści o nim przybrać mogą różne formy, jednakowo fascynujące i atrakcyjne.

O innym jazzowym komiksie Dave’a Chisholma piszemy tutaj: https://donos.home.blog/?p=8035

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s