Agnieszka Kamińska „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony”

Wydawnictwo Poznańskie, 2021

Tytuł tej książki jest nieco mylący. Przede wszystkim nie ma w niej nic z turystycznego przewodnika – co może sugerować słowo „podróż” w podtytule. Nie jest również zapisem relacji z włóczęgi po Szwajcarii. Rozczarowania z lektury jednak nie należy się obawiać bowiem autorka zaserwowała czytelnikom opowieść niezwykle interesującą.

Zaczyna się książka dowcipnym rozdziałem o tym że Szwajcaria w ogóle istnieje. Przekorny, choć dla samych Szwajcarów lekko obrazoburczy temat, wprowadza nas w zaskakujący świat licznych paradoksów, które stereotypowe postrzeganie „szwajcarskiego porządku” zdecydowanie zaburzają.  Bowiem okazuje się Szwajcaria wcale nie tak doskonała i konsekwentna. Dotyczy to zarówno spraw drobnych jak i tych o dużym znaczeniu. A Agnieszka Kamińska z lekkością, wychodząc od „ciekawostek” potrafi wpleść w narrację rozważania o kwestiach całkiem poważnych. Te celne   spostrzeżenia możliwe są dzięki temu, że z jednej strony autorka nie jest Szwajcarką, a z drugiej jednak przebywa na stałe w tym kraju już od dłuższego czasu.

Książka sprawdzi się zarówno jako „wprowadzenie do szwajcarskości”, ale także jako publikacja, która znajomość Szwajcarii rozszerzy i pogłębi. W obu przypadkach zdecydowanie zachęci również by jeszcze głębiej podrążyć w zakamarkach lokalnych tajemnic, a czynić to można między innymi śledząc bloga i strony mediów społecznościowych autorki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s