Wolfgang Sandner „Keith Jarrett. A Biography”

Equinox  Publishing, 2020

Czy można zamknąć życie genialnego artysty w zaledwie dwustu stronicach książki? Wiele osób będzie być może rozczarowanych objętością biografii Keitha Jarretta, ale tej zwięzłości zupełnie nie czuje się w trakcie lektury.

Oryginalne wydanie książki ukazało się w języku niemieckim w roku 2015. Obecna, anglojęzyczna wersja została rozszerzona i uaktualniona.  Uwzględnione są w niej również wydarzenia najświeższe – myślę tu zarówno o wydanej w listopadzie 2020 solowej płycie z budapesztańskiego koncertu, ale także o ujawnionych wiadomościach o stanie zdrowia muzyka. Treść nie pozostawia wątpliwości, że o  wylewach i ciężkim stanie pianisty musiał dowiedzieć się Wolfgang Sandner dużo wcześniej niż zostało to oficjalnie podane do publicznej wiadomości. Wprawdzie informacje te zaprezentowane są w biografii w sposób mocno zawoalowany, ale przy dzisiejszym stanie wiedzy łatwo je zrozumieć.Duże znaczenie miał tu zapewne fakt, że już pierwsze wydanie przygotowywał Wolfgang Sandner za wiedzą swojego bohatera. Niebagatelna jest w tym wszystkim i osoba tłumacza – angielski tekst przygotowany został przez Chrisa Jarretta, młodszego brata  Keitha, który od lat mieszka i pracuje w Niemczech.

Książka podzielona została na dwanaście rozdziałów. Poszczególne z nich odnoszą się raczej do konkretnych artystycznych aktywności  Jarretta niż do chronologicznych okresów jego życia. Mamy więc rozdziały poświęcone poszczególnym zespołom Keitha Jarretta, zaangażowaniu w nagrania muzyki klasycznej, koncertom solo i płytom z ich rejestracjami. Jedną z części poświęcono w całości historycznej płycie „The Köln Concert”, gdzie w podsumowaniu Sandner wspomina o ambiwalentnych uczuciach jakie żywi Jarrett w stosunku do swojego najsłynniejszego nagrania oraz jego niechęci do komercyjnej strony sukcesu tej płyty.

Wspomniałem już o zaskakująco niewielkiej objętości książki. Można oczywiście stworzyć – być może nawet obszerną – listę  rzeczy, których w tej biografii nie ma i które, z dużym prawdopodobieństwem, poszerzyły by nasze spojrzenie na postać i dzieło Keitha Jarretta.  Dla mnie książka Wolfganga Sandnera jest jednak tytułem dobrze przemyślanym i w swojej (oczywiście domniemanej przeze mnie) koncepcji kompletnym. Autor  znakomicie pokazał znaczenie artystycznej drogi Keitha Jarretta dla muzyki. Przy tym umiejętnie wkomponował w obraz artysty informacje stricte osobiste, na tyle ważne by je podać, bez przekraczania jednak granicy niezdrowej sensacji.  I to jest właśnie największa wartość tej książki. Umiejętne postawienie faktograficznych akcentów, podkreślenie niuansów.

 Życie i twórczość Keitha Jarretta, nie raz jeszcze prezentowane będą w artykułach, sesjach, książkach. Co do tego raczej trudno mieć wątpliwości. Wolfgang Sandner konstrukcją swojej publikacji znalazł złoty środek by uniknąć z jednej strony  znudzenia czytelnika rozbudowanymi, sążnistymi analizami, z drugiej by nie dać asumptu do zarzucenia mu powierzchowności w omówieniu tematu. Dodatkową zaletą książki jest kompletna i w pełni aktualna dyskografia Keitha Jarretta. Dla mnie strzał w dziesiątkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s