MUZYCZNE REKOMENDACJE: Daniel Grupa „Zanim nadejdzie noc”

Soliton, 2021

Z muzyką autorstwa Daniela Grupy nietrudno zetknąć się  w teatrze czy też w filmie. Samego artystę można najczęściej usłyszeć podczas koncertów rodzimych artystów, z którymi regularnie współpracuje, niekiedy także w czasie solowych recitali. A poza tym Daniela Grupę spotkań można w górach.

Solowy album artysty zatytułowany „Zanim nadejdzie noc” jest połączeniem życiowych pasji muzyka. Fortepian pełni na albumie rolę narratora, a alpinistyczna pasja była inspiracją do powstania kilku utworów. Oprócz solowych nagrań usłyszeć można na płycie smyczkowy Kwartet Con Affetto, skrzypka Jakuba Kotowskiego, grającego na ukulele basowym Marcina Gromnickiego, perkusistę Sebastiana Mnicha oraz trębacza Patrycjusz Gruszeckiego. Gościem specjalnym i specjalną atrakcją płyty jest udział Renaty Przemyk, która zaśpiewała w jednym z utworów.

Cała płyta trwa niewiele ponad pół godziny i składa się z dziewięciu autorskich kompozycji muzyka.  Utwory układają się w delikatną, niekiedy melancholijną opowieść. Nieco dynamiczniejszą narrację ma jedynie „Burza”. Kompozycje gdzie fortepian dominuje lub jest jedynym instrumentem, przeplecione są występami gościnnymi. W pamięć zapadają szczególnie „Szepty” z Patrycjuszem Gruszeckim oraz „Modlitwa” gdzie wystąpiła Renata Przemyk.

„Zanim nadejdzie noc” to kojący, nastrojowy jazz, nieco zmieszany z muzyką ilustracyjną. Opowiedziane przez artystę muzyczne historie są miłe dla ucha i nie przegadane – najdłuższy utwór trwa cztery i pół minuty.  Eleganckie kompozycje powodują, że płyty Daniela Grupy słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Płyta Daniela Grupy „Zanim nadejdzie noc” ukazała się pod patronatem DONOSU KUTURALNEGO

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s