JAZZOWE REKOMENDACJE: Hafez Modirzadeh “Facets”

Pi Recordings, 2021

Saksofonista i kompozytor Hafez Modirzadeh kontynuuje swój projekt tonalnych eksperymentów z fortepianem w roli głównej, po raz kolejny zapraszając do udziału w nim znakomitych instrumentalistów, tym razem reprezentujących scenę improwizowaną.

W roku 2012 albumem „Post-Chromodal Out!” z udziałem między innymi Vijaya Iyera, rozpoczęło się dokumentowanie pomysłu Modirzadeha. Zderzenie różnorakich kultur muzycznych, w którym dość odważnie eksperymentowano ze strojeniem fortepianu. Na płycie „Facets” artysta kontynuuje swoją wizję. Obok pomysłodawcy usłyszymy na płycie trójkę muzyków wybitnych: Kris Davis, Tyshawna Soreya i  Craiga Taborna. Na płycie usłyszymy zarówno duety fortepianowo-saksofonowe, jak i solowe nagrania poszczególnych pianistów.

Większość spośród osiemnastu nagrań to kompozycje Hafeza Modirzadeha. Na albumie znalazły się również „Pannonica” i „Ask Me Now” Monka oraz wariacja na ich temat w wykonaniu Kris Davis. Jedno Ponadto jeden z utworów jest oparty na „Wariacji Goldbergowskiej Nr 25”, a dodatkowo Sorey i  Taborn dołożyli do programu po jednej improwizacji. Całość układa się w niezwykły i fascynujący godzinny album.

Unikalny koncept zrealizowany został w sposób fantastyczny.  Pomyślano nawet o takim niuansie jak podanie w opisie wydawnictwa szczegółów strojenia fortepianu, zastosowanych podczas nagrywania. Poszczególne utwory są dość krótkie, tworzą jednak obraz pasjonujący. Płyty słucha się z zapartym tchem odkrywając meandry kompozytorskich pomysłów i interpretacyjnych inwencji.  „Facets” to bez wątpienia album nadzwyczajny.  

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s