Agnieszka Kruszyńska-Idzior „Góra śmierci”

Wydawnictwo Libra PL, 2020

W Pustkowie pod Dębicą, w latach 1940-44 funkcjonował poligon SS na którym testowano broń rakietową V1, V2. Okoliczność ta nie stanowi specjalnej tajemnicy dla zainteresowanych historią II wojny światowej. Jednak już istnienie w tym miejscu obozu pracy przymusowej i obozu jenieckiego jest faktem zdecydowanie mniej znanym .

Podkarpacka dziennikarka Agnieszka Kruszyńska-Idzior w swojej trzystustronicowej książce zebrała bogaty   materiał dotyczący funkcjonowania obozów w Pustkowie. Obozów – bowiem w poszczególnych częściach rozróżnione jest działanie obozu dla ludności żydowskiej, obozu dla jeńców sowieckich, obozu pracy dla Polaków, wreszcie obozu dla kobiet.  Trzeba przyznać, że zakres zgromadzonego materiału robi bardzo dobre wrażenie. Autorka zadbała również o uzupełnienie prezentowanych relacji o załącznik z fotografiami z czasów wojny.

Temat omówiony jest obszernie, a w treści pojawiają się również informacje dotyczące organizacji obozu oraz codziennego życia obozowego personelu. Opowieść wykracza także poza okres wojny relacjonując kwestie procesów i prób pociągnięcia załogi obozu do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.  Nie przepadam wprawdzie za quasi-reporterskim sposobem prowadzenia narracji, który stosuje niekiedy Agnieszka Kruszyńska-Idzior, ale przy dość znacznym oparciu publikacji na relacjach świadków, technika ta nie razi aż tak bardzo.

Można mieć za to niestety nieco zastrzeżeń co do redakcji książki. Przede wszystkim w moim przekonaniu zaszkodziło tekstowi rozbicie go na bardzo krótkie rozdziały. Ponadto niekiedy niejasne jest rozróżnienie pomiędzy dosłownymi cytatami z zeznań, a ich opracowaniami. Nie sprawdził się również według mnie przyjęty sposób nadawania tytułów rozdziałom, który wydał mi się z lekka naiwny.

Mankamenty przykrywa na szczęście wspominana już szeroka panorama ujęcia tematu.  Zakres przeprowadzonej kwerendy jest podstawową zaletą książki i mocnym argumentem by po „Górę śmierci” sięgnąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s