Andrzej Jagodziński Trio „Bach”

Studio Realizacji Myśli Twórczych, 2020

Jan Sebastian Bach i jazz. Taki mariaż nie dziwi chyba nikogo, szczególnie po licznych w historii „ujazzawiających” Bacha płytach. Począwszy od Modern Jazz Quartet i trio Jacquesa Loussiera, aż po niedawny album Brada Mehldaua.

Nie jest również zaskoczeniem że właśnie trio Andrzeja Jagodzińskiego dołączyło do tego grona. Oczywistym jest tu argument przywołujący chopinowskie aranżacje lidera tria i kilka płyt zespołu poświęconych twórczości Chopina. Z interpretacjami utworów Bacha w wykonaniu tria  , szczęśliwcy mogli zapoznać się na koncertach, jeszcze w czasach przedpandemicznych. Udało się również doprowadzić do wydania płyty dzięki czemu posłuchać dziś możemy sześciu nagrań i prawie pięćdziesięciu minut muzyki.

Rozpoczynają album dwa utwory ze zbioru Das Wohltemperierte Klavier: Preludium C-dur (BWV 846) oraz Preludium es-moll (BWV 853). Pierwszy z solową introdukcją Andrzeja Jagodzińskiego. Drugi spokojny, balladowy rozegrany pomiędzy  fortepianem i kontrabasem z dyskretnym udziałem perkusji. Kolejny utwór – I Sinfonia z Partity nr 2 c-moll (BWV 826) – zagrany został w  szybkim, swingującym tempie, a szczególną jego ozdobą są solowe popisy Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego w końcowej części nagrania.  W mrocznej tonacji prezentuje się Adagio z Koncertu fortepianowego d-moll (BWV 1052) ze świetnym duetowym wstępem kontrabasu i perkusji.

Również kontrabas zamyka ten i rozpoczyna wstępem kolejne nagranie: Małe Preludium c-moll (BWV 999).  Potem pałeczkę pierwszeństwa przejmuje w wirtuozowskim popisie fortepian, a całość kończy ekscytujące solo perkusji. A na finał trio zaprezentowało bachowski super-hit: słynną Arię na strunie G (BWV 1068). Wersję delikatną, stonowaną, z lekka leniwą.

Niespodzianek nie ma i przy podsumowaniu. Płyta z klasą. Atrakcyjne aranżacje, mistrzowskie wykonanie. Trzeba poznać, nie sposób nie polubić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s