Quartet Ajaton “Early Music in the Latest Way”

Alba Records, 2021

Fiński kwartet Ajaton na swoim drugim albumie zabiera słuchaczy w świat kompozycji z XVI i XVII wieku zderzonych z nowoczesnym aranżem, współczesną improwizacją i nietypowym zestawem instrumentów.

Zespół tworzy czwórka ciekawych osobowości. Wszechstronna wokalistka Mia Simanainen jest ceniona za nagrania na polu jazzu, folku i muzyki klasycznej.  Grający na bandoneonie Henrik Sandås uznawany jest za jednego z najlepszych specjalistów od tanga w Finlandii, wysoko oceniane są również transkrypcje muzyki barokowej i romantycznej jego autorstwa. Mikko Perkola prezentuje się na albumie z violą da gamba, znany jest szczególnie wśród fanów muzyki kameralnej, jest absolwentem Królewskiego Konserwatorium w Hadze, udziela się również w projektach teatralnych, filmowych interdyscyplinarnych i eksperymentalnych. Wreszcie Kari Ikonen  jeden z najbardziej znanych fińskich jazzmanów, laureat wielu nagród, którego dyskografia liczy ponad 50 tytułów  (o jego najnowszej, solowej płycie pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/3rFovo8).  Gościnnie w jednym utworze wystąpił perkusista Abdissa Assefa.

Osiem kompozycji zaprezentowanych na “Early Music in the Latest Way” pochodzi od autorów XVI i XVII wiecznych. Są wśród nich Jehan Chardavoine, Marin Marais, Henry Purcell, John Blow oraz  John Dowland, którego dzieła stanowią niemal połowę zawartości płyty. Całość uzupełnia tradycyjna fińska pieśń Waka Wanha Wäinämöinen. Trzeba przyznać że dawne pochodzenie utworów niemal zupełnie umyka w zaprezentowanych aranżacjach. Po pierwszym przesłuchaniu, ale jeszcze przed poznaniem szczegółów programu płyty spodziewałem się że są to autorskie dzieła zespołu.  Quartet Ajaton potrafił bowiem wykrzesać z muzyki dawnej  efekty dość niespodziewane.  Znajdziemy tu improwizację jak i fragmenty z zadatkami na piosenkowy, ambitny przebój. Współczesny sznyt nadaje całości przede wszystkim grający na Moogu  Kari Ikonen, a muzyka syntezatora kapitalnie łączy się z violą da gamba. Wszystko spaja łagodny głos Mii Simanainen.

“Early Music in the Latest Way” to z jednej strony propozycja dla słuchaczy zaawansowanych, z drugiej niewątpliwy rarytas, szczególnie dla poszukiwaczy muzyki nieoczywistej i oryginalnej. Quartet Ajaton ma bowiem do zaoferowania projekt zdecydowanie unikalny, a przy tym bez wątpienia zaserwowany z wysoką klasą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s