JAZZOWE REKOMENDACJE: The John Goldsby Trio “Segment”

Bass Lion Music, 2021

Pogodna, swingująca muzyka w wykonaniu  trójki   muzyków stanowiących sekcję rytmiczną legendarnego WDR Big Band wybrzmiewa na  zaprezentowanej w poniższym tekście płycie.  Trio firmuje swoim nazwiskiem kontrabasista  John Goldsby, który świętuje właśnie zamknięcie czwartej dekady swojej muzycznej kariery.

Album „Segment”  nagrany został w czerwcu roku 2020 w ramach prowadzonego przez WDR programu celebracji małych składów instrumentalnych.  John Goldsby w roli lidera, a nie sidemana,  nie jest jednak dla nikogo zaskoczeniem.  Kontrabasista ma na koncie już kilka innych płyt nagranych z prowadzonymi przez siebie zespołami: „Tale of the Fingers”, „Viewpoint” oraz „Space for the Bass”.

OUR RECCOMENDATION IN ENGLISH IS HERE: https://jazzsuite.wordpress.com/2021/02/16/the-john-goldsby-trio-segment/

Kariera Johna Goldsby’ego trwa już ponad czterdzieści lat.  Od roku 1994 kontrabasista jest członkiem zespołu WDR Big Band, w składzie którego występował i nagrywał między innymi z taki artystami jak Eddie Harris, Johnny Griffin, James Moody, Roy Hargrove, grupa Take Six, Chucho Valdes oraz Gary Burton. Wraz z Big Bandem jest John Goldsby laureatem Grammy Award.   “Segment” jest nie tylko wynikiem WDR-owskiego program, ale także echem osobistych doświadczeń z ostatnich lat. W roku 2019 u Johna Goldsby’ego zdiagnozowano nowotwór. Prace na albumem stały się dlal muzyka fundamentem aktualnego stanu remisji.  “Prawdziwy muzyk nie porzuca artystycznej aktywności na żadnym etapie życia – mówi Goldsby – moja choroba stałą się asumptem do refleksji nad moimi relacjami z wszystkim tym co jest dla mnie istotne i znaczące w życiu: rodziną i muzyką”

Na najnowszym albumie znalazły się kompozycje członków tria, a także standardy autorstwa Charlesa Mingusa i Charliego Parkera. Wersja cyfrowa bogatsza jest o  cztery dodatkowe nagrania, których nie ma na płycie cd.  W muzyce tria znajdziemy zarówno utwory dynamiczne (“Things that Go Bump,” “Sergio”) jak i nastrojowe (“Fall Calls,” “Blue Dahlia”).  Spośród standardów do repertuaru włączone zostały “Segment” Charliego Parkera, który dał tytuł całej płycie, a także “Goodbye, Pork-Pie Hat” Mingusa. Autorem trzech nagrań – “Spinning”,  “Shadows of Change” oraz “Coming Down Roses” – jest pianista Billy Test.

Lata wspólnych występów w Big Bandzie spowodowały, że trio rozumie się bez słów. . “Billy, Hans i ja gramy ze sobą nieustannie. To ogromna przyjemność doświadczać jak nasze trio się rozwija – mówi lider zespołu – działamy, czujemy i  niemal oddychamy razem, jako jeden organizm” mówi John Goldsby. Szczególne okoliczności – powrót Goldsby’ego do zdrowia, możliwość spotkania się i odbycia  wspólnych prób, niecierpliwie wyczekiwanych po tygodniach lockdownu, wyzwoliły energię, której efekty możemy właśnie podziwiać. Klasyczne jazzowe trio fortepianowe – zarówno w formie jak i treści – w wirtuozerskim wydaniu. Szczerze polecamy!

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s