Trio Tapestry “Garden of Expression”

ECM, 2021

Trio Tapestry pojawiło się ze swoim pierwszym albumem niecałe dwa lata temu. Joe Lovano, Marilyn Crispell oraz Carmen Castaldi zaskoczyli świat zarówno swoim zaistnieniem, jak i znakomitą muzyką.

W roku 2021 trio powraca z kolejnym albumem, również wydanym pod szyldem ECM Records. Album powstał w roku 2019 podczas trasy europejskiej trasy koncertowej dyskontującej sukces pierwszej płyty tria. Dzień po koncercie w Lugano, który odbył się w studiu   Auditorio Stelio Molo RSI, trio pojawiło się tam ponownie, by w obecności już tylko  Manfreda Eichera, zarejestrować nowy materiał.

Całą ósemkę utworów napisał Joe Lovano. Zaczyna się płyta od “Chapel Song”, która jest refleksją po udziale w organowym koncercie w jednym z kościołów Wiednia. Ciekawa historia wiążę się z “West of the Moon” – tuż przed trasą Tapestry Trio, Lovano koncertował z Dianą Krall, a jego kompozycja jest echem granego wówczas co wieczór z pianistką i wokalistką “East of the Sun”.

Trzy pierwsze, melodyjne, spokojne i delikatne utwory poprzedzają tytułowy, bardziej otwarty “Garden of Expression”. Ta stylistyczna zmiana trwa już praktycznie do samego końca – lekko wyłamuje się z niej jedynie „The Sacred Chant”. Cały album zamyka trwający niemal 11 minut “Zen Like”.  Z wybrzmiewającym w tle gongiem, rzeczywiście wprowadza w medytacyjny, kojący trans.

Znakomity album, przebijający nawet pierwszą płytę tria. Różnorodny w treści, jednolity w nastroju, który najlepiej opisują słowa samego Joego Lovano, podkreślające spokojny, nie-agresywny styl gry . Wielka klasa.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s