Julia Lovell „Maoizm. Historia globalna”

PIW, 2020

Sięgając po „Maoizm” Julii Lovell nie spodziewajcie się lektury łatwej. Jednak dla pasjonatów historii politycznej, książka amerykańskiej autorki bez wątpienia stać się musi obowiązkową pozycją do przeczytania, szczególnie że porusza tematy, które pozostają – przede wszystkim z powodów geograficznych – nieco na uboczu naszego postrzegania dziejów.

Julia Lovell skupia się w swojej książce na fenomenie globalnego sukcesu idei stworzonej przez Mao Zedong. Chociaż Mao postawić można w jednym szeregu z największymi zbrodniarzami w historii, to jego powszechny wizerunek oraz popularności myśli politycznej zdecydowanie odbiega od ocen innych światowych satrapów. Dlatego też wywód nie koncentruje się na samych Chinach. Znaczna część publikacji omawia maoistyczną inwazję ideologiczną na świecie.

Poszczególne rozdziały poświęcone są między innymi Afryce, kambodżańskim Czerwonym Khmerom, Peru i tamtejszemu Świetlistemu Szlakowi, Indiom i Nepalowi. Nie brakuje również dokładnego omówienia rozprzestrzenienia się maoizmu w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Jak pisze autorka „zasięg uroku” maoizmu w tych krajach był uderzający. Wszystko to działo się przy cichym i zawoalowanym wsparciu Chin. Julia Lovell jasno pokazuje, że Chiny znacząco i w sposób planowy – choć przyznać trzeba, że na swój sposób subtelny – angażowały się w promocję maoistycznej ideologii na świecie.

Ale i o samych Chinach autorka bynajmniej nie zapomina. Książkę rozpoczynają rozdziały samym Mao Zedongu o powstaniu i rodowodzie maoizmu, a także wyjaśnienie jego podstaw.  Natomiast podsumowują całość książki strony poświęcone renesansowi maoizmu w Chinach. Neomaoizm – jak nazywa go Julia Lovell – pomimo przeprowadzanej we wcześniejszych latach demaoizacji, rozkwita bowiem w najlepsze. Chiński rząd wykorzystuje wszelkie środki, łącznie  z nowinkami technicznymi (przez Twittera rozsyłane są na przykład cytaty z Mao) by odrodzenie maoizmu wspomagać.

Trzeba pochwalić przy tym niezwykle wyważony sposób prowadzenia narracji. Obiektywizm ocen, podsumowań i wyciągania wniosków.  Rzetelność i bezstronność są niewątpliwymi atutami tej publikacji. Pięćset stron treści uzupełnia niemal setka stron bibliografii i przypisów oraz znakomicie pomyślana tablica chronologiczna z podziałem na wydarzenia w Chinach i na świecie. Zwrócić trzeba więc również uwagę na obszerność i szerokie spojrzenie na omawianą problematykę.

Bez wątpienia otrzymaliśmy ważną książkę, która powinna przypomnieć, że Chin nie powinniśmy traktować jako państwa odległego i nie mającego wpływu na nasze życie. Nad ekonomiczną ekspansją Chin przeszliśmy już niemal do porządku dziennego. Powinniśmy jednak zwracać uwagę, że chiński wielki marsz ma swoją kontynuację w kolejnych obszarach. Jego autorom cierpliwości nigdy nie brakowało. Teraz nie brakuje im również środków  i możliwości. Na pewno nie zawahają się z nich skorzystać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s