Jane Ira Bloom, Mark Helias “Some Kind of Tomorrow”

Bandcamp, 2020

Zapewne długo jeszcze muzyczny świat spotykać się będzie z kolejnymi post pandemicznymi nagraniami.  Wśród nich pojawiają się często nagrania wyjątkowe, warte szczególnej uwagi, które w normalnej rzeczywistości być może nigdy nie miały by szansy zaistnieć.

Owocem wspomnianego trendu są najnowsze nagrania wyjątkowego duetu. Saksofonistka Jane Ira Bloom oraz kontrabasista Mark Helias. Godzinny album, który ukazał się wyłącznie w formie cyfrowej, zawiera jedenaście kompozycji powstałych podczas kilku wspólnych – choć prowadzonych na odległość – sesji nagraniowych, które Artyści odbyli w trakcie roku 2020, począwszy od maja.  W trakcie wspólnych, wirtualnych prób, pojawił się pomysł nagrania tworzonych wówczas improwizacji. Udało się obojgu muzykom uzbierać niemal pełną godzinę nagrań. Jak wspominają , całość powstała bez jakiegokolwiek wcześniejszego przygotowywania, wykorzystywania szkiców, wręcz bez przedyskutowania zamierzeń.

Album “Some Kind of Tomorrow” można kupić tu:  https://markhelias.bandcamp.com/album/some-kind-of-tomorrow

Jedenaście utworów to w większości dość rozbudowane kompozycje – najdłuższa liczy ponad dziewięć minut. Płyta kończy się przekornie, minutową miniaturą „First Canvas”.  Jane Ira Bloom i Mark Helias  współpracują ze sobą od lat. Epidemiczne okoliczności i wywołana przez nie tęsknota nie tylko za występami przed publicznością, ale za zwyczajną możliwością grania i przebywania w towarzystwie osoby bliskiej – nie tylko artystycznie – wyzwoliła energię do stworzenia znakomitego dzieła. Efekt prób realizowanych wirtualnie był nieoczekiwany i dla samych muzyków. Zaskakujący ich na tyle pozytywnie by zdecydowali się na upublicznienie nagrań.

Dzięki temu możemy zajrzeć w niezwykle osobisty, rzec można intymny proces komunikacji i kreacji. Słuchacze otrzymali pokaz mistrzowskiego porozumienia, fantastycznego reagowania na poczynania muzycznego partnera, prawdziwej artystycznej jedności.   Fantastyczna, znakomita, rewelacyjna płyta.  

O innej płycie Jane ira Bloom “Wild Lines: Improvising Emily Dickinson” pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/2Xnl47E

Reklama

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s